Rekord zachorowań. Jest reakcja premiera i ministra

Rekord zachorowań. Jest reakcja premiera i ministra
fot. archiwum

KRAJ Rekordowa liczba zachorowań na COVID-19 ogłoszona została 21 stycznia. Ponad 36 tys. pozytywnych wyników testu jednego dnia to rekord od początku pandemii.

 

W woj. lubelskim odnotowano 1697 przypadków zakażenia koronawirusem, co stawia nasz region w połowie stawki. Najwięcej notuje się ich w woj. mazowieckim (6227).

– Patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tys. Najbliższe tygodnie pokażą, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na skalę hospitalizacji. Zdecydowanie mniej osób potrzebujących opieki szpitalnej jest w krajach, w których liczba osób zaszczepionych jest wysoka.

Eskalacja pandemii wpływa na nasze scenariusze. Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. zakażeń.
Obecnie jest 30 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, zapełnione są w ponad 40 proc. Systematycznie zwiększamy ich liczbę – mówił podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wśród planowanych zmian jest darmowe testowanie pod kątem COVID-19 w aptekach od 27 stycznia, skrócenie kwarantanny z 10 do 7 dni oraz obowiązkowe badanie pacjentów w wieku 60+ w ciągu 48h od stwierdzenia zakażenia COVID-19. Resort zdrowia planuje też zwiększenie ilości łóżek covidowych  w szpitalach w zależności od potrzeb.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy