Rada Powiatu murem za zwolnionym dyrektorem

Rada Powiatu murem za zwolnionym dyrektorem

Ta szkoła dała szansę na rozwój wielu uczniom. Wszyscy powinniśmy się zaangażować w poparcie dla pana dyrektora – mówi Mariusz Kiczyński, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego

BIAŁA PODLASKA – Działanie zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego noszą znamiona szukania powodu zwolnienia dyrektora, nie zaś realnej i rzetelnej oceny jego pracy – pisze Rada Powiatu Bialskiego w przyjętym stanowisku w sprawie dyscyplinarnego zwolnienia dyrektora bialskiego oddziału ZDZ Henryka Zacharuka.

Dokument, w którym radni wyrażają sprzeciw wobec działań zarządu ZDZ w Lublinie i apelują o przywrócenie zwolnionego w ubiegłym tygodniu wieloletniego dyrektora bialskiego oddziału ZDZ do pracy, został jednomyślnie przyjęty w głosowaniu podczas sesji Rady Powiatu 29 listopada.

– Sytuacja jest nadzwyczajna. Niezrozumiałe, żeby zwalniać człowieka, który od 28 lat jest dyrektorem szkoły i budował ją od podstaw. Pan dyrektor był wielokrotnie odznaczany, angażuje się w swoją pracę, jest wspaniałym menadżerem. Znam wspaniałą atmosferę tej placówki, bo jestem nauczycielem zawodu w szkole dla dorosłych ZDZ, byłem tam również na wielu uroczystościach i widziałem, jak uczniowie są zafascynowani swoim dyrektorem. Ciężko nam rozmawiać o sprawach wewnętrznych stowarzyszenia, które prowadzi szkołę, bo tych danych nie mamy. Do nas wpłynęła tylko informacja o nagłym dyscyplinarnym zwolnieniu. Wiem od pana dyrektora o kilku przesłankach, które się do tego nagłego zwolnienia przyczyniły. Jedną z nich jest niesubordynacja wobec nowej prezes w Lublinie. Ale miał prawo głosować jak uważa, tak jak w każdym stowarzyszeniu – mówi Mariusz Kiczyński, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego.

Choć ZDZ nie jest placówką powiatową, to starostwo od wielu lat regularnie z nią współpracuje. W 2017 roku Rada Powiatu Bialskiego otrzymała Złotą Odznakę Zasługi, przyznawaną przez Zarząd Główny ZDZ. Poza tym znaczną część uczniów szkoły stanowi młodzież z powiatu. – Szkoła dała szansę wielu uczniom, bo zabrakło im punktów, żeby dostać się do liceum Kraszewskiego, Staszica czy Platerki. Dlatego wszyscy powinniśmy się zaangażować w poparcie dla pana dyrektora. Zobaczyliśmy w tych dniach fantastyczną postawę uczniów tej szkoły. Wszyscy uczniowie i ich rodzice stanęli murem za dyrektorem, wychodzą na ulicę i wspaniale protestują przeciwko zwolnieniu. Nauczyciele też są bardzo zdziwieni, skąd ta decyzja... Wydaje się, że tutaj, tak jak w każdym środowisku, są osoby nadambitne i chcą zająć nieuprawnienie stanowisko. Ta placówka za czasów pana dyrektora przeszła metamorfozę. Kiedyś to był prawdziwy ZDZ, a dzisiaj to jest szkoła. Kiedyś ludzie nie zdawali tam matury, dzisiaj uczą się, zdają maturę, kończą studia – dodaje Kiczyński.

Zdaniem Rady Powiatu, działania podjęte przez lubelski ZDZ powodują chaos i dezorganizują pracę szkoły. Zwłaszcza że nie do końca jasne są powody zwolnienia dyrektora Zacharuka.

Cały artykuł dostępny w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasianin od 3 grudnia

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: