Przed nami kolejne, wielkie wyzwania [WYWIAD]

Przed nami kolejne, wielkie wyzwania [WYWIAD]

Z Anną Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat, o powstającym Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem oraz dalszych planach rozwoju, rozmawia Justyna Dragan.

Kiedy pojawiła się inicjatywa wybudowania Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem?

– Pomysł budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem powstał jakieś dziesięć lat temu. Obserwując dzieci z autyzmem oraz swoje dziecko, szybko doszłam do wniosku, że trzeba myśleć o przyszłości naszych dzieci, bo niestety grupa osób zmagających się z zaburzeniem, jakim jest autyzm, zwiększa się i będzie ona potrzebowała wsparcia do końca swego życia. Tę świadomość miałam już dawno temu, mówiłam o tym i przygotowywałam stowarzyszenie do tej inicjatywy, jaką jest budowa Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, czyli miejsca, gdzie pomoc otrzymają i dzieci, i młodzież, i dorosłe osoby z autyzmem.

Jak wyglądały przygotowania do rozpoczęcia pierwszych prac?

– Potrzeba było wielu lat. Ta idea znalazła zrozumienie wśród innych rodziców i było już troszeczkę łatwiej. Zbieraliśmy pieniądze na wkład własny przez dziesięć lat, wiedząc, że przyda nam się każda złotówka, gdy rozpoczniemy budowę. W 2012 roku Rada Miasta podjęła uchwałę o przekazaniu nam działki o powierzchni 1,6 hektara na budowę Centrum, a odbyło się to z inicjatywy prezydenta Andrzeja Czapskiego. I ruszyliśmy. Wydawało nam się to wtedy wielkim wyzwaniem i ciągle jest to jeszcze ogromne wyzwanie.

Kiedy zatem planowane jest otwarcie Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem?

– Dziś mogę już zaprosić państwa na otwarcie pierwszego budynku, które odbędzie się 24 maja. Budynek powstał przy ul. Powstańców 4 w Białej Podlaskiej. Będzie się w nim mieściło przedszkole dla dzieci z autyzmem i Ośrodek Terapii i Diagnostyki. Znajdzie się tu 11 oddziałów przedszkolnych. A do ośrodka dzieci będą przychodziły na terapię i po diagnozę. Chodzą one do innych placówek, a do nas przychodzą tylko na zajęcia indywidualne. Będziemy tu prowadzili warsztaty, grupy wsparcia dla rodziców. Działalność, którą obecnie prowadzimy, częściowo przeniesiemy do nowego obiektu.

Cały wywiad w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 20 od 14 maja

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy