Praca społeczników z Cichostowa przynosi efekty

Praca społeczników z Cichostowa przynosi efekty
Stowarzyszenie Cichosz

W listopadzie ubiegłego roku minęła trzecia rocznica powstania Stowarzyszenia Cichosz. Działa ono w oparciu o pracę społeczną swoich członków, jak również wolontariuszy rekrutujących się w przeważającej liczbie spośród społeczności sołectwa Cichostów i Gminy Milanów. Zgodnie ze statutem Stowarzyszenie stara się przeciwdziałać wszelkim formom wykluczenia społecznego i ograniczać jego skutki.

Ubiegły rok obfitował w różnego rodzaju działania ze strony Stowarzyszenia Cichosz. Styczeń rozpoczęto warsztatami z kuchni indyjskiej, które poprowadził Robert Hózman Mirza Sulkiewicz. Na dokładkę zaoferowano lokalnym mieszkańcom możliwość udziału w turnieju tenisa stołowego. W następnych miesiącach nie zwalniano tempa, nawet wobec pandemii koronawirusa.

Pracowano nad renowacją lokalnego placu SKR, organizowano różnorodne spotkania dotyczące historii i kultury, a także przygotowano dwa lokalne wyścigi kolarskie. Na uwagę zasługuje też wrześniowy III Piknik Sąsiedzki, który obfitował w najróżniejsze atrakcje dla osób młodszych i starszych. Były to np. dmuchane zamki dla najmłodszych, występy zespołów ludowych, konkursy z nagrodami, stoiska gastronomiczne, loteria sąsiedzka czy zabawa taneczna. Całe wydarzenie udało się przeprowadzić zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Zorganizowano je we współpracy z Gminą Milanów oraz OSP Cichostów.

Inną ciekawą inicjatywą był projekt „Kultura drogą do Niepodległości – II edycja”. Dla mieszkańców gminy zostały zorganizowane warsztaty, które miały odkryć nowe talenty i nawiązywać do działań, jakie za swojego życia prowadził Paweł Wertejuk. We wsi Rudno odbywały się warsztaty wokalne, natomiast w Milanowie zorganizowano zajęcia teatralne. Z kolei w Gminnej Bibliotece Publicznej dzieci z gminy Milanów miały możliwość uczestniczenia w zajęciach literacko-plastycznych, podczas których poznały życie i twórczość Pawła Wertejuka. W efekcie tych spotkań stworzona została bajka do teatrzyku kamishibai. Drewniany teatrzyk otrzymała każda placówka oświatowa w gminie. Dodatkiem do ciekawego pomysłu była organizacja wieczorków poetyckich. Finał całego projektu stanowiło spotkanie online, zakończone premierą teatralną.

Rok 2020 r. zakończono pracą przy placu SKR, który w przyszłym roku ma zostać oficjalnie otwarty. W międzyczasie odwiedzono też dzieci z gminy Milanów, którym z okazji Mikołajek wręczono prezenty.

Stowarzyszenie Cichosz zachęca do wsparcia swojej działalności poprzez wpłacenie darowizny na cele statutowe na nr konta 36 1600 1462 1870 5113 5000 0001, tytuł „działania statutowe”. Zachęca również do zasilania swoich szeregów – każdy jest mile widziany.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy