Powstała monografia Gminy Rokitno

Powstała monografia Gminy Rokitno

GMINA ROKITNO Najpierw pojawił się pomysł, by opracować monografię gminy. Od pomysłu do realizacji przeszedł lokalny regionalista Szczepan Kalinowski, i tak powstała pozycja „Z szacunkiem do korzeni – monografia Gminy Rokitno”.

Monografia przedstawi odbiorcom ciekawe wydarzenia, interesujących ludzi, zabytki i przyrodę gminy Rokitno. W publikacji będzie można znaleźć m.in. informacje na temat: potencjału turystycznego gminy, zarysu dziejów gminy, kultury materialnej i folkloru, życia społeczno-gospodarczego, a także słownik krajoznawczy, biografie zasłużonych mieszkańców, kalendarium gminy oraz liczne fotografie.

Autor monografii we wstępie pisze, że „gmina Rokitno, choć położona z boku głównych szlaków komunikacyjnych, ma ciekawą historię i pracowitą współczesną społeczność. W Polsce mamy kilka miejscowości o tej samej nazwie, dlatego dobrze, by większą publikacją, przypominającą burzliwe dzieje nadbużańskich Podlasiaków, określić własną tożsamość. Jestem głęboko przekonany, że książka ta będzie wielce pomocna w budowaniu tejże tożsamości”.

Kalinowski poświęca sporo miejsca turystyce, zwracając uwagę, że gmina Rokitno i okolice mają liczne walory oraz ciekawą ofertę. „Osoby, które korzystają z noclegów w Rokitnie lub Cieleśnicy, poza atrakcjami w samej gminie, zwiedzają okolice, m.in. w Białej Podlaskiej – zabytki i Muzeum Południowego Podlasia z bogatą kolekcją ikon, w Janowie Podlaskim – światowej sławy Stadninę Koni Arabskich, sanktuaria w Kodniu, Leśnej Podlaskiej, Pratulinie czy cerkwie w Grabarce i Jabłecznej” – zauważa autor.

Monografia będzie bezpłatna i dostępna od 27 września w Gminnej Instytucji Kultury w Rokitnie.

Książka „Z szacunkiem do korzeni” – monografia Gminy Rokitno powstała w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego programem PROW 2014-2020.

Typ nazwa operacji – Wydanie publikacji „Z szacunkiem do korzeni”- monografia Gminy Rokitno
Celem operacji jest zachowanie dziedzictwa kulturowego, historycznego i naturalnego obszaru objętego LSR.
Efektem działania jest wydanie publikacji w nakładzie 500 szt. Monografia przyczyni się do promocji Gminy Rokitno, ukazując jej walory turystyczne i historyczne naturalnego obszaru objętego LSR. Publikacja zawiera wzmianki o kulturze, obyczajach, ciekawych miejscach kryjących wiele niespodzianek. Działania te zachęcą turystów do zwiedzania tego terenu.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: