Polski Nowy Ład. Rząd przygotowuje plan na czasy popandemiczne
Polski Nowy Ład. Tak swój plan na najbliższe lata określa Mateusz Morawiecki. Ma on zostać poprzedzony Krajowym Planem Odbudowy. Jak wygląda strategia rządu na przyszłość i jakie zmiany nas czekają za kilka miesięcy?
O „Nowym Ładzie” premier wspomina już od końca stycznia. Założenia tego programu nie są w pełni znane, ponieważ rząd pracuje nad nimi w ścisłej tajemnicy. Mimo to powoli odsłaniane są kolejne szczegóły. Nieoficjalne wiadomo, że plan będzie składał się z 16 filarów, które w większości będą dotyczyć spraw społecznych oraz gospodarki. Część założeń ponoć już została zrealizowana.
Plan gospodarczy
Gotowym fragmentem „Nowego Ładu” ma być m.in. estoński CIT, o którym szerzej pisaliśmy tutaj. Zgodnie ze swoimi wcześniejszymi pomysłami rząd zamierza zachęcać do inwestowania małych przedsiębiorców. W związku z tym plan inwestycyjny na najbliższe lata zakłada pojawienie się nowych ulg. Business Insider wymienia: ulgę konsolidacyjną, ulgę na prototypy, większy limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego oraz ułatwienie inwestowania w firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność.
Rząd zamierza też położyć większy nacisk na rozwój przedsiębiorstw zajmujących się innowacjami lub robotyką. Planuje pozwolić im równocześnie korzystać z niektórych podobnych ulg, czego wcześniej zabraniało prawo. Na ułatwienia szanse mają też duże firmy. Tym powinny przysługiwać ulgi związane z zatrudnieniem pracowników potrzebnych do rozwoju danej innowacji. Zastrzeżeniem w ich przypadku będzie jedynie odpowiedni pułap planowanej inwestycji, który według wstępnych założeń ma wynosić około 1 miliard złotych i zatrudnienie odpowiedniej ilości osób.
Najbardziej wyrazistym punktem zmian wydaje się być propozycja zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Według wstępnych założeń wyniesie ona 30 tysięcy złotych.
Nacisk na programy społeczne
Rząd Prawa i Sprawiedliwości kładzie gigantyczny nacisk na programy socjalne i prorodzinne. Jednym z celów „Polskiego Nowego Ładu” zapewne będzie wsparcie młodych matek. Nieoficjalne informacje wskazują na plan zwiększenia dostępu do badań prenatalnych dla kobiet w ciąży oraz większe wsparcie w urzędach pracy dla osób na urlopie macierzyńskim. Zamierza się również rozszerzyć istniejący już program „Maluch+”, którego założeniem jest powszechny dostęp do przedszkoli i żłobków dla dzieci do 3 lat.
Premier Mateusz Morawiecki w jednym z wpisów na Facebooku zasugerował też, że większe wsparcie dostaną seniorzy. Być może będzie ono dotyczyć dostępu do służby zdrowia. Jedno z założeń to likwidacja PIT dla emerytur do 2,5 tysiąca złotych. Wykonanie tego pomysłu znacząco wpłynie na ilość pieniędzy otrzymywanych od państwa przed osoby starsze.
Skutki wprowadzenia programu w życie
Eksperci oceniają, że koszt realizacji programu wyniesie około 60 miliardów złotych. Jest to ogromna kwota, dlatego wprowadzenie powyższych założeń będzie zapewne oznaczało rewolucję podatkową. Wstępnie mówi się o tym, że bogatsze firmy zapłacą wyższe daniny, co powinno przynieść zysk wystarczający do wykonania wszystkich założeń.
Jest to zgodne z polityką Prawa i Sprawiedliwości. Partia, którą zarządza Jarosław Kaczyński, od czasu wygranych wyborów prezydenckich w 2015 r. mocno akcentuje sprawy społeczne i swoje wsparcie dla osób mniej zamożnych.
Szczegółowe założenia „Nowego Ładu” mają zostać przedstawione pod koniec marca.
Komentarze
Brak komentarzy