Policjanci w trosce o bezpieczeństwo

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo

REGION Jesienią zmieniają się warunki atmosferyczne. Szybko zapadający zmierzch ogranicza widoczność, a opady i przymrozki powodują, że nawierzchnia staje się śliska. To trudny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Jednak szczególnie narażeni na tragiczne skutki zdarzeń drogowych są tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci bialskiej drogówki rozdawali im elementy odblaskowe. Przypominali jednocześnie, że nawet drobny taki element przyczepiony do ubrania może uratować życie.

Coraz niższa temperatura powietrza, opady deszczu, silny wiatr i częste zamglenia towarzyszące jesiennej aurze, a także szybko zapadający zmierzch, sprawiają, że zarówno piesi jak i rowerzyści są mało widoczni na drodze. Może to przyczynić się do większej liczby wypadków i kolizji w tym okresie. Zderzenie pieszego, czy kierującego jednośladem z pojazdem ma zazwyczaj tragiczne skutki. -Dlatego policjanci bialskiej drogówki, w trosce o bezpieczeństwo „niechronionych uczestników ruchu drogowego” podczas pełnionych służb na drogach powiatu rozdają elementy odblaskowe osobom, które ich nie posiadają. Również wczoraj kolejni piesi otrzymali opaski odblaskowe – relacjonuje Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik KMP w Białej Podlaskiej.

W trakcie prowadzonych działań policjanci przypominają również, jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska sprawią, że kierowca nadjeżdżającego pojazdu w porę nas zauważy. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny w światłach pojazdu już z odległości 120 – 150 metrów, a osoba, która nie ma odblasków z około 20 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować bezpiecznie hamując.

Przypominamy, że obowiązkowe używanie odblasków dotyczy pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Zachęcamy jednak by korzystali z nich wszyscy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. W tym również osoby przemieszczające się w terenie zabudowanym. Także tam znajdują się miejsca nieoświetlone, gdzie elementy odblaskowe zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy