Podlaski folklor doceniony

Podlaski folklor doceniony

BIAŁA PODLASKA Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury otrzymał z rąk prezydenta miasta Zespół Pieśni i Tańca Podlasie, reprezentujący filię Akademii Wychowania Fizycznego. W tym roku obchodzi on 50-lecie istnienia.

Nagrodę prezydent Michał Litwiniuk przekazał na ręce kierownictwa Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie: prezesa Mariana Rzędzickiego, wiceprezesa Marcina Bochenka oraz choreograf Anny Litwiniuk.

ZPiT Podlasie jest zespołem uczelnianym, którego skład zasilają studenci bialskiej filii AWF. Pierwszy koncert, jeszcze w pożyczonych strojach, odbył się 21 marca 1971 roku w Janowie Podlaskim. Zapoczątkował on serię występów z okazji świąt ludowych i państwowych oraz różnych uroczystości na terenie uczelni. Na początku w zespole tańczyło zaledwie 10 par. Przewinęli się przez niego tacy choreografowie jak Emma Cieślińska czy Marian Rzędzicki, którzy pomogli wznieść zespół na wyżyny. Zresztą współpracują ze studentami do dziś. Były festiwale, koncerty, większe i mniejsze jubileusze oraz benefisy.

Obecnie ZPiT Podlasie liczy około 50 osób. Są to studenci, którzy wcześniej tańczyli w innych zespołach i szybko wskoczyli na wyższy poziom, oraz tacy, którzy z tańcem nie mieli wcześniej styczności i wciąż szkolą umiejętności, by móc występować w pierwszym składzie.

Wręczając nagrodę, prezydent Michał Litwiniuk podkreślił znaczenie działalności zespołu dla Białej Podlaskiej. – Zespół Pieśni i Tańca Podlasie to wspaniały ambasador kultury naszego regionu i kraju oraz talentów rozwijających się w bialskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego. Od 1971 roku dał ponad 1770 koncertów w kraju i poza jego granicami. Uczestniczył w 52 międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Wychował 64 instruktorów tańca, spośród których 17 prowadzi samodzielnie zespoły – podkreśla prezydent.

– Ta nagroda stanowi miły akcent w trudnym dla nas wszystkich roku. Festiwale, które mieliśmy zaplanowane na bieżący rok akademicki (w Tajwanie i Katarze), zostały przesunięte na kolejne lata. W tym ostatnim czasie trudno nam o normalność. Od marca do grudnia odwołaliśmy kilkadziesiąt planowanych koncertów i wydarzeń, tak samo jak nasz koncert finałowy jubileuszu 50-lecia – przyznaje Marcin Bochenek, wiceprezes i choreograf zespołu.

Ostatni występ odbył się w styczniu w Omanie, a w lutym i marcu warsztaty tańców podlaskich dla zespołów polonijnych w Kanadzie. – Mieliśmy bardzo intensywny i owocny czas. Grupa tancerzy była w pełni przygotowana i gotowa na wszystkie wyzwania. Później jednak przez Covid wszystko się zmieniło. Nie poddajemy się i liczymy na lepszy dla nas okras w 2021 roku. Nagroda jest dla nas na pewno motywacją do pracy – zapewnia wiceprezes, który jako student także był członkiem zespołu.

Co aktualnie dzieje się w ZPiT Podlasie? Trwają prace nad muzycznym albumem studyjnym „Zagrajże muzyko” z pięknymi polskimi pieśniami ludowymi. Są one nagrywane w studiu Polskiego Radia S4 Jerzego Wasowskiego. Projekt współfinansowany jest przez prezydenta miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka oraz prorektora Filii AWF prof. Jerzego Sadowskiego.

Więcej na ten temat w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianin”.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy