Podczas święta zapowiedzieli powrót wojska

Podczas święta zapowiedzieli powrót wojska

Już niebawem do Białej Podlaskiej ma powrócić wojsko

BIAŁA PODLASKA To był uroczysty i podniosły dzień. Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się złożeniem kwiatów przy pomniku 34. Pułku Piechoty. Były też medale, podziękowania i plany.

Święto Wojska Polskiego obchodzone było w Białej Podlaskiej 14 sierpnia, a najważniejszymi jego punktami były msza w kościele przy ul. Dokudowskiej i uroczystość, która odbyła się tuż po niej. – Ten dzień jest dla nas, bialczan, ważny, bo niedaleko stąd, na lotnisku, wojsko przed laty stacjonowało. Cieszę się, że ten rok będzie powrotem wojska do Białej Podlaskiej. Jako marszałek województwa lubelskiego mogę powiedzieć, że nie będziemy mieli setek żołnierzy, a tysiące. Nasze lotnisko wciąż będzie żyło i myślę, że tego mieszkańcy oczekują po tym, jak jednostka została zlikwidowana – powiedział podczas uroczystości wicemarszałek Dariusz Stefaniuk.

Z kolei prezydent Michał Litwiniuk przypomniał o randze posiadania w mieście jednostki wojskowej. – Czasy świetności Białej Podlaskiej, czasy stacjonowania w okresie powojennym pułku szkolno-bojowego, to 1500 etatów w naszej ówczesnej jednostce. Podobna liczba ma zasilić obecny garnizon. I będzie to ogromna wartość dla miasta – podkreślił włodarz.

Podczas uroczystości nie zabrakło wyróżnień i awansów dla wojskowych i cywili oraz podziękowań za ich codzienną pracę. Były też odznaczenia (m.in. Medale za Zasługi dla Obronności).

– Kieruję naszą uwagę na to, co w życiu jest najważniejsze i najcenniejsze, oraz na to, z czym powinniśmy się utożsamiać. To umiłowanie wolności, suwerenności, honoru. Dziś z dumą spoglądamy w przyszłość, czerpiąc wiedzę z tradycji niepodległościowych, ale również zapisując chlubne karty dziejów oręża polskiego – mówił podczas spotkania Maciej Kwiatkowski, wojskowy komendant uzupełnień w Białej Podlaskiej.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: