Pandemia dodatkowo utrudnia życie niepełnosprawnym

Pandemia dodatkowo utrudnia życie niepełnosprawnym

BIAŁA PODLASKA Z Pawłem Iwaniukiem, pracownikiem Urzędu Miasta ds. dostępności i osób z niepełnosprawnościami, o wyzwaniach i niedogodnościach, jakie spotykają osoby niepełnosprawne, rozmawia Justyna Dragan.

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Jak z perspektywy takich osób odbierasz sytuację ludzi posiadających różne niepełnosprawności?

– Na pewno trwająca wciąż epidemia stanowi dla nas utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Jako przykład podam osoby głuche i słabosłyszące. Obowiązek noszenia maseczek w budynkach powoduje, że osoby, które wspierają się czytaniem z ruchu ust, mają trudności w komunikacji. To tylko jeden z wielu przykładów, których nie będę jednak mnożył, bo myślę, że obecna sytuacja dotyka wszystkich niezależnie od sprawności.

Według mnie sytuacja osób z niepełnosprawnościami jest zróżnicowana, tak jak zróżnicowane są same niepełnosprawności. Każdy z nas ma inne potrzeby. Inne są trudności osób z niepełnosprawnościami fizycznymi, które na przykład tak jak ja poruszają się na wózku, a inne osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, psychicznymi czy związanymi z komunikacją. Myślę, że najważniejsze jest dla nas poczucie akceptacji oraz warunki do uczestnictwa w życiu społecznym na miarę naszych potrzeb i możliwości. (…)

Więcej na ten temat w papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” na: eprasa.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy