Odnowione ikony zagościły w muzeum

Odnowione ikony zagościły w muzeum

BIAŁA PODLASKA "Skarby nieznane" – taki tytuł nosi wystawa ikon, otwarta 29 marca w oficynie zachodniej Muzeum Południowego Podlasia. Po zakończeniu remontu głównego budynku będzie można oglądać znacznie obszerniejszą kolekcję tych wspaniałych dzieł.

Wystawa podsumowuje 23 lata współpracy między Muzeum Południowego Podlasia a Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przedstawiciele tej uczelni pojawili się więc licznie na otwarciu wystawy "Skarby nieznane".

– Współpraca została rozpoczęta w 1996 roku i sukcesywnie jest kontynuowana. Ikony, które dziś oglądamy, to efekt 10-letniej pracy. Funkcjonująca dotychczas w Muzeum Południowego Podlasia stała wystawa została przygotowana w 2010 roku, więc ikony, które przychodziły do nas po konserwacji, trafiały do magazynu. Dopiero teraz mamy okazję je zaprezentować, bo otwieramy drugą wystawę stałą. Pozostałe ikony czekają na odsłonę po remoncie – mówi Violetta Jarząbkowska, dyrektor MPP.

Zdradza przy tym, że zainteresowanie wśród odwiedzających jest bardzo duże i że jest ogromne oczekiwanie na udostępnienie większej liczby ikon. A możliwe to będzie po zakończeniu prac w głównej siedzibie muzeum. Tam właśnie zaprezentowanych będzie ponad 300 ikon, a więc o 100 więcej niż dotychczas podczas jednej wystawy stałej. – Będzie nowa aranżacja, dlatego mam nadzieję, że wystawa będzie interesująca – zapowiada Jarząbkowska.

Ikony po odrestaurowaniu są w dużo lepszej kondycji, a prace nad nimi prowadzili studenci ASP. Prof. Krzysztof Chmielewski, prodziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki tej uczelni, przypomina, że zbiór ikon w zasobach bialskiego muzeum jest największy w kraju.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasiak nr 15 od 2 kwietnia

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: