Nowoczesny sprzęt od WOŚP posłuży dzieciom

Nowoczesny sprzęt od WOŚP posłuży dzieciom

Pod koniec marca na bialski oddział neonatologii i dziecięcy trafił nowy sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Warto pomagać. Oprócz słusznej idei organizujemy coś, co nam, jako szpitalowi, się opłaca. Chodzi o nowoczesny sprzęt, którego w 2017 roku dostaliśmy na ponad 2,2 miliona złotych – mówi Riad Haidar, ordynator oddziału neonatologii WSzW w Białej Podlaskiej.

Nowoczesny ultrasonograf z różnymi głowicami pomoże w wykonywaniu badań dla dzieci. Na stan Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego trafił w drugiej połowie marca. – Jego wartość to ponad 125 tysięcy złotych. Do tego kardiomonitor. Hospitalizowanie dzieci, które będą potrzebowały szczególnej diagnozy w kierunku schorzeń jamy brzusznej, echo serca czy prześwietlenie przezciemiączkowe mózgu, będą już dostępne. To znaczy były dostępne już wcześniej, ale teraz sprzęt jest unowocześniony, ma możliwość badania przepływów. Pacjenci mogą liczyć na konkretną diagnostykę – podkreśla Riad Haidar, ordynator oddziału neonatologicznego WSzS.

Nowoczesny sprzęt od WOŚP służy ratowaniu najmniejszych dzieci urodzonych w bialskim szpitalu

Na bialską neonatologię trafiają dzieci nie tylko z Białej Podlaskiej, a chociażby z Radzynia Podlaskiego, Parczewa, Łosic, Siedlec czy Łukowa. – Kobiety decydują się na poród u nas, bo wiedzą, że opieka nad noworodkiem jest tu na bardzo wysokim poziomie. Również kobiety rodzące mają masę udogodnień, od znieczulenia, poprzez poród w wodzie, z gazem rozweselającym. Zachęcam do rodzenia w Białej Podlaskiej – mówi Haidar.

Podaje przykład urodzonego w marcu dziecka z masą ciała około 1600 g.  – Schorzenia matki powodowały, że to dziecko urodziło się i od razu było przez pół godziny reanimowane. Gdyby nie sprzęt, który znalazł się wtedy i teraz na tym oddziale, prawdopodobnie nie miałoby ono szansy na życie. Dziś jego stan zdrowia polepsza się, zaczyna być żywiony doustnie, pojawił się odruch ssania, układ pokarmowy jest prawidłowy, nerki pracują normalnie, a w badaniach jamy brzusznej i mózgowia okazuje się, że wszystko jest w granicach normy – opowiada lekarz.

– Kardiomonitor jest niewielki, mobilny, to supersprzęt. Mieliśmy już coś takiego, ale ten model jest nowoczesny. Sprzęt ulega eksploatacji, wszystko idzie do przodu. Dodatkowy sprzęt jest ulepszony, wcześniej kardiomonitor był bez statywu – mówi Ewa Kowalik, pielęgniarka oddziałowa z dziecięcego.

Z kolei Elżbieta Skrzypczak, ordynator tego oddziału, dopowiada, że kadra pozytywnie przyjęła informację o nowym sprzęcie. W rozmowie z "Podlasiakiem" zdradza, że na oddziale nie brakuje młodych pracowników, którzy po stażu postanowili zostać na oddziale i podjąć tu pracę. – Dwie osoby mają przeszkolenie z usg, dwie kolejne mają certyfikaty, a więc cztery osoby robi badania usg – wylicza.

To już dostali

W ubiegłym roku do bialskiego szpitala trafiła cała masa sprzętu od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To m.in. aparat ekg z wyposażeniem, inkubator hybrydowy, łóżka dla rodziców, inhalatory pneumatyczne, pompa infuzyjna oraz stanowisko do resuscytacji. Łączna suma otrzymanego na przełomie 2017/18 sprzętu wraz z tym, który w najbliższym czasie trafi do bialskiego szpitala, wynosi dokładnie 2 259 672,41 zł.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: