Nowa droga powiatowa oknem na świat

Nowa droga powiatowa oknem na świat

JANÓW PODLASKI Z wielką pompą otwarto i poświęcono 23 września w Janowie Podlaskim pierwszy, ponad pięciokilometrowy odcinek przebudowanej drogi powiatowej z Białej Podlaskiej do Janowa. Dwa dni później otwarto dwie inne ulice w Janowie – Cichą i Łosowicza.

– Wszyscy pamiętamy, w jak fatalnym stanie była ta droga przed remontem. Dzisiaj mamy nową nawierzchnię, droga została poszerzona do odpowiednich parametrów, wykonane zostały zatoki autobusowe, odwodnienia, chodniki, odpowiednie oznakowania. Po prostu droga spełnia już standardy europejskie – mówił podczas otwarcia starosta bialski Mariusz Filipiuk. – Chciałbym serdecznie podziękować wójtowi Leszkowi Chwedczukowi, bo to dzięki dobrej współpracy samorządu powiatowego i samorządu gminy Janów Podlaski możemy dzisiaj dokonać tego pięknego dzieła.

Choć jest to droga powiatowa, to aż w 25 proc. (blisko 1,9 mln zł) finansuje to zadanie Gmina Janów Podlaski. Drugie 25 proc. dołożyło Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, a pozostałe 50 proc. – Fundusz Dróg Samorządowych. W sumie pierwszy etap kosztował ponad 7,5 mln zł. Otwierany teraz odcinek drogi ma długość ponad 5,3 km. W 2019 r. pozyskano dofinansowanie, ogłoszono przetarg i w październiku wzięto się do roboty. Prace ukończono w ekspresowym tempie – do 30 sierpnia.

– Drogi z założenia łączą ludzi, a dzisiaj mamy jeszcze przykład, że i samorządy połączyły się po to, żeby wykonać wspólną inwestycję. Dzięki temu mamy dziś drogę, która jest oknem na świat dla mieszkańców Janowa Podlaskiego, i dzięki której będzie się do Janowa lepiej jechało. Drogi powodują, że i inwestorzy chętniej do takich miejscowości zaglądają. Dlatego myślę, że ta droga będzie czynnikiem rozwoju naszej gminy – podkreślił Leszek Chwedczuk, wójt Gminy Janów Podlaski.

Stanisław Żmudziński-Caruk, przewodniczący Rady Gminy Janów Podlaski, przypomniał, że w poprzedniej kadencji nie udało się zrealizować tej inwestycji, ponieważ tamta rada jej nie poparła. – Z tą radą wreszcie się udało. Droga ta była poprzednim razem remontowana, gdy na aukcję w Stadninie Koni przyjeżdżał prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, czyli jakieś 25 lat temu. Mocno więc się już wysłużyła. Ale warto było czekać. Jak już widać tę drogę, jakość jej wykonania, to aż serce się cieszy – mówił przewodniczący.

Pierwszy, zakończony teraz etap to odcinek od Klonownicy do Janowa Podlaskiego, aż do Urzędu Gminy. Drugi natomiast, który jest w trakcie realizacji, zaczyna się w Klonownicy, a kończy w Ossówce, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką. Łącznie przebudowanych będzie ponad 10,5 km.

Z kolei 25 września uroczyście otwarto i poświęcono dwie ulice w Janowie Podlaskiego – Cichą i Jana Łosowicza, które zostały utwardzone kostką brukową, wraz z wykonaniem kanalizacji deszczowej.

Więcej na ten temat w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina”.

Jacek Korwin

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: