Nowa ciepłownia to ekologia i oszczędność

Nowa ciepłownia to ekologia i oszczędność

BIAŁA PODLASKA Rozpoczęto ruchy próbne w nowo wybudowanej ciepłowni na biomasę. Jej budowa ma na celu nie tylko zmniejszenie ilości spalanego węgla, ale i poprawę jakości powietrza w Białej Podlaskiej. Kilka dni temu pierwszy kocioł został już uruchomiony. 

– Biomasa, czyli czysta energia, czyste powietrze do produkcji miejskiego ciepła. Kotły są dwa, 5- i 12-megawatowy – mówi prezydent Michał Litwiniuk. A wiceprezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sebastian Paszkowski dodaje, że mniejszy będzie pracował cały rok, a obydwa w podstawie – w sezonie zimowym.

Dzięki rozpoczęciu funkcjonowania nowej ciepłowni, 62 proc. ciepła będzie pochodziło z biomasy, przez co ograniczona zostanie konieczność opalania węglem. Do tej pory rocznie spalano ponad 23 tys. ton węgla, w chwili obecnej będzie spalane około 10 tys. ton. To oczywiście będzie miało pozytywny wpływ na lokalne środowisko. Ciepłownia będzie spalała rocznie około 43 tys. ton zrębków. Jak wyjaśnia wiceprezes PEC, udało się już rozstrzygnąć przetarg na zakup paliwa na przyszły rok, i to w bardzo dobrej cenie. Budowa ciepłowni na biomasę to inwestycja za blisko 30 mln zł, dofinansowana pieniędzmi z Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

– Uruchomienie nowej ciepłowni powoduje przede wszystkim ograniczenie spalania węgla, a więc dbamy o środowisko. Biomasa to źródło naturalnej energii. Paliwem ciepłowni o mocy 17 MW nie będzie węgiel, tylko drewniane zrębki. Będą spalane w dwóch kotłach wodnych, które dzięki specjalnej konstrukcji mają zwiększone powierzchnie wymiany ciepła – podsumowuje prezydent Litwiniuk.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: