Niemen na bialskim dworcu

Niemen na bialskim dworcu
fot. Istvan Grabowski

BIAŁA PODLASKA Z inicjatywy bialskich miłośników talentu Czesława Niemena (zmarłego 17 stycznia 2004 r.) w poczekalni dworca PKP 27 maja odsłonięty został drzeworyt przedstawiający mistrza piosenki przed domem rodzinnym w Wasiliszkach Starych na Białorusi.

Tablica dzieła Witolda Iskrzyckiego nawiązuje do maja 1958 r., kiedy to Czesław Juliusz Wydrzycki (prawdziwe nazwisko idola) wraz z rodzicami Anną i Antonim oraz siostrą Jadwigą przyjechał do Białej Podlaskiej z Białorusi i przez tydzień przebywał w ośrodku repatriacyjnym, mieszczącym się przy ul. Kościuszki (budynek dawnych koszar wojskowych).

Biała Podlaska tak urzekła Wydrzyckiego, że chętnie pozostałby w niej na stałe. Niestety, decyzją władz został skierowany do Świebodzina (dziś województwo lubuskie), gdzie mieszkali bliscy krewni przyszłego piosenkarza. Wspomniał o tym we wrześniu 1999 r., kiedy w hali sportowej SP nr 5 przy ul. Sidorskiej koncertował podczas festiwalu piosenki Malwy. Biała Podlaska utkwiła w jego pamięci jako zielone, ukwiecone miasto, pełne życzliwych i serdecznych repatriantom ludzi.

Do tego wydarzenia nawiązał wielki miłośnik talentu Niemena i jego muzyki Mirosław Radecki (pierwszy prezydent miasta Biała Podlaska po likwidacji województwa bialskopodlaskiego). Udało mu się przekonać kuzyna Witolda Iskrzyckiego, mieszkającego teraz w okolicach Słupska, aby wykonał drzeworyt ze zdjęcia podarowanego przez córkę Niemena Marię Gutowską. Rzeźba powstała w rekordowo szybkim czasie, a na jej otwarcie prezydent miasta powołał komitet honorowy. Znaleźli się w nim m.in. członkowie rodziny Czesława Niemena: córka Maria, brat stryjeczny Jerzy Wydrzycki, kuzyn Władysław Mrozik i autor drzeworytu Witold Iskrzycki. Cała czwórka przyjechała z daleka na uroczystość odsłonięcia tablicy, którą teraz będzie mógł oglądać każdy pasażer odwiedzający bialski dworzec.

Więcej w wydaniu papierowym „Podlasianina” i na www.eprasa.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy