Nad Bugiem świętowano urodziny Stanisława Moniuszki

Nad Bugiem świętowano urodziny Stanisława Moniuszki

TERESPOL 13 października miłośnicy twórczości Stanisława Moniuszki mieli okazję wysłuchać kameralnego koncertu w wykonaniu młodych artystów z Akademii Operowej, działającej przy Teatrze Wielkim w Warszawie. Na trasie wykonawców "Śpiewnika domowego na Lubelszczyźnie" znalazły się też Wisznice i Rokitno.

Od urodzin Stanisława Moniuszki minęło 200 lat. Dla uczczenia pamięci wielkiego kompozytora rok 2019 ogłoszono Rokiem Moniuszkowskim. Z programem poświęconym właśnie jego twórczości przyjechali do przygranicznego miasta młodzi artyści z Warszawy. Zgromadzona licznie w restauracji Galeria Smaków publiczność usłyszała dwójkę solistów: sopranistę Joannę Kędzior i tenora Rafała Polka. Za fortepianem siadła Joanna Laszczkowska.

Koncert wykonaniem pieśni "Prząśniczki" zainaugurowała sopranistka Joanna Kędzior

Artyści przygotowali wspaniałą ucztę muzyczną. Na początku przybliżono historię życia Moniuszki. Muzyk urodził się za naszą wschodnią granicą, w Ubielu koło Mińska. Będąc młodym chłopcem, chodził po okolicy i obserwował życie ludu polskiego oraz polskich arystokratów mieszkających na kresach.

- Później te wszystkie kolory i barwy polskości ujął w swojej pięknej muzyce. Jednym z głównych, takich totalnych dzieł Moniuszki są tzw. Śpiewniki Domowe. Znajduje się w nich prawie 300 pieśni zebranych w dwunastu tomach. Śpiewników Domowych mamy więc dwanaście. Pierwsze sześć zostały wydane jeszcze za życia Moniuszki, następne już po śmierci artysty - mówiła prowadząca koncert Małgorzata Mierczak.

Moniuszko mieszkał jakiś czas w Mińsku, potem w Wilnie i na koniec w Warszawie jako dyrektor i dyrygent Opery Warszawskiej. Cztery lata przebywał w Niemczech, gdzie zdobył szlify kompozytorskie.

Najsławniejszą z pieśni i chyba najbardziej energiczną jest utwór "Prząśniczki" i to właśnie nim rozpoczęto koncert. Moniuszko komponował nie tylko pieśni i utwory sakralne, ale stworzył również kilka wspaniałych polskich oper. I właśnie wykonania kilku takich dzieł terespolska publiczność usłyszała na koniec.

„Śpiewnik domowy na Lubelszczyźnie" to projekt realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest upowszechnianie twórczości Stanisława Moniuszki w małych miejscowościach naszego regionu.

(sb)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy