Mieszkańcy gminy Zalesie pomagają Ukrainie

Mieszkańcy gminy Zalesie pomagają Ukrainie

ZALESIE Mieszkańcy gminy Zalesie ruszyli na pomoc Ukrainie i osobom uciekającym przed wojną. Zorganizowali zbiórki pieniędzy i potrzebnych rzeczy dla sąsiadów zza wschodniej granicy. Strażacy z miejscowej jednostki przekazali też sprzęt gaśniczy.

Do pomocy Ukrainie aktywnie włączyli się: Urząd Gminy, radni, strażacy z OSP, parafie, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy gminy. Od kilku dni w sekretariacie Urzędu Gminy w Zalesiu ustawiona była specjalna puszka, do której można było wrzucać pieniądze na pomoc naszym sąsiadom zza wschodniej granicy. W poniedziałek 7 marca puszka z datkami została otwarta i przeliczono pieniądze. – Wojna zmieniła życie każdego Ukraińca. Polacy bardzo aktywnie niosą pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Jako gmina Zalesie też postanowiliśmy się w to włączyć. Zorganizowaliśmy zbiórkę finansową, do której zaprosiliśmy wszystkich: radnych, sołtysów, pracowników gminy i mieszkańców. Puszka, do której wrzucane były pieniądze stała w sekretariacie naszego urzędu od pierwszego dnia, gdy otrzymaliśmy informację o agresji Rosji na Ukrainę. Dzisiaj postanowiliśmy ją otworzyć, przeliczyć pieniądze. Wspólnie zdecydowaliśmy, że przekażemy je dla dwóch organizacji będzie to Caritas i PCK z przeznaczeniem na pomoc uchodźcom z Ukrainy – mówi Tomasz Szewczyk, zastępca gminy Zalesie.

Odzew był bardzo duży. Do puszki udało się zebrać łącznie 6097, 21 zł. – Wszyscy którzy wzięli udział w tej akcji nie szczędzili portfeli. Cały czas jest też kontynuowana zbiórka pomocy rzeczowej koordynowana przez strażaków z OSP Zalesie. Zbierają najpotrzebniejsze produkty, środki higieniczne, ubrania. Pomagają też dzieciom, zbierają wózki dziecięce. Jest tego naprawdę bardzo dużo, cała gama artykułów potrzebna do codziennego życia i pomocy osobom uciekającym przed wojną. Musimy nawet odwoływać zajęcia zaplanowane w Gminnym Ośrodku Kultury, bo cała sala jest zastawiona tymi darami. One są sukcesywnie przekazywana do hubów powiatowych i dostarczane na granicę oraz do konkretnych miejscowości w Ukrainie – dodaje Szewczyk.

W poniedziałek 7 marca do gminy Zalesie dotarł transport darów przekazany Ukrainie przez polonię holenderską. W Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie zlokalizowany jest punkt przyjmowania rzeczy dla Ukrainy ciągle jest ruch. Jedni przynoszą dary, a wolontariusze i strażacy godzinami sortują i pakują artykuły. – Pomagamy Ukrainie jak tylko możemy. Bardzo wsparli nas mieszkańcy gminy Zalesie i lokalni przedsiębiorcy. A dzisiaj dotarła do nas po raz kolejny pomoc polonii holenderskiej. Do tej pory uzbieraliśmy trzy transporty darów bezpośrednio na Ukrainę, w tym sprzęt strażacki i środki medyczne i opatrunkowe. Zaczynaliśmy od zbiórki w remizie, ale nie mieściliśmy się już tam i musieliśmy się przenieść do sali GOK-u. Najważniejsze, żeby ta pomoc nie ustała, bo potrzebne będzie długofalowe wsparcie. My będziemy cały czas działać, dotąd aż pomoc będzie potrzebna – podkreśla Mateusz Antoniuk, naczelnik OSP w Zalesiu. (…)

Cały artykuł w papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” na: eprasa.pl

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: