Międzyrzecki szpital będzie miał tomograf

Międzyrzecki szpital będzie miał tomograf

MIĘDZYRZEC PODLASKI Od marca przyszłego roku tomografię komputerową pacjenci z Międzyrzeca Podlaskiego i okolic będą mogli wykonać w Szpitalu Powiatowym SPZOZ, gdzie powstanie pracownia wyposażona w sprzęt do takiego badania. Przeszło 1 mln zł pozyskali powiat bialski i dyrekcja szpitala z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Międzyrzecka lecznica jest jedynym w województwie lubelskim szpitalem powiatowym, w którym brakuje pracowni tomografii komputerowej. Pacjenci z miasta i gminy Międzyrzec Podlaski oraz okolic Drelowa, żeby wykonać takie badanie, muszą jeździć kilkadziesiąt kilometrów do szpitali w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim czy Siedlcach. Za kilka miesięcy badanie będzie można zrobić na miejscu.

W środę 10 października przedstawiciele Starostwa Powiatowego, międzyrzeckiego szpitala i Urzędu Marszałkowskiego podpisali umowę na zakup sprzętu do pracowni tomografii komputerowej. Teraz ruszy procedura przetargowa. – Inwestycja wspomoże nasz szpital w diagnostyce. Myślę, że za pięć-sześć miesięcy będziemy otwierać pracownię. Trochę to potrwa, dlatego że wartość sprzętu jest bardzo wysoka, ale też procedura przetargowa trwa około dwóch miesięcy. Później wykonawca musi mieć czas na dostosowanie pomieszczeń i dostarczenie oraz montaż tomografu. Dzięki temu pacjenci z terenu międzyrzecczyzny nie będą musieli fatygować się do innych ośrodków. Byliśmy też na rozmowach z dyrektorem NFZ-u, żeby w przyszłym roku badania były refundowane. Mamy złożyć wniosek i tutaj też jest pozytywne nastawienie – mówi Wiesław Zaniewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim.

Jest to tylko część dużego projektu, wartego ponad 11 mln zł, który szpital realizuje w ramach dofinansowania otrzymanego z Urzędu Marszałkowskiego.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu tygodnika nr 32 od 16 października oraz na eprasa.pl

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: