Międzyrzec Podlaski: Rondo i tablica pamięci Kołkowicza

Międzyrzec Podlaski: Rondo i tablica pamięci Kołkowicza

Pochodzący z Międzyrzeca Podlaskiego redaktor Jan Kołkowicz ma swoje rondo i tablicę. Mieszkańcy upamiętnili w ten sposób autora wielu publikacji dotyczących ruchów wyzwoleniowych działających na terenie ziemi międzyrzeckiej i Podlasia.

Jan Kołkowicz był dziennikarzem i publicystą, autorem wielu artykułów i opracowań na temat żołnierzy Armii Krajowej oraz zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Od początku lat 70. zaangażował się w działalność opozycyjną. Wydawał podziemne czasopisma polityczno-niepodległościowe, był też autorem cyklu opracowań pod tytułem „Na szlaku WiN”. Jego życiową pasją stało się zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Gromadził wspomnienia i relacje świadków i ich bliskich dotyczących tej karty w historii ziemi podlaskiej i polskiego narodu. Organizował uroczystości patriotyczno-religijne i rocznicowe, m.in. w Leśnej Podlaskiej i Janówce-Leszczance.

Dziennikarz był jednym z inicjatorów wmurowania i odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej poległym partyzantom AK w kościele św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim w czerwcu 1985 roku. Za tę i swoją późniejszą działalność w NSZZ Solidarność był represjonowany.

W jedenastą rocznicę śmierci Kołkowicza 29 czerwca w Międzyrzecu Podlaskim odbyły się uroczystości upamiętniające postać dziennikarza związanego z tym miastem. W budynku dawnego magistratu, miejsca pracy redaktora, wmurowano okolicznościową tablicę. Imieniem Kołkowicza nazwano też rondo przy skwerze Armii Krajowej. O takim wyborze zdecydowali sami mieszkańcy.

– Redaktor Jan Kołkowicz działał na rzecz Międzyrzeca, włączał się w inicjatywy na rzecz ruchów wyzwoleniowych WIN i AK. Upamiętniał wydarzenia, które miały miejsce w okolicach Międzyrzeca w okresie powojennym, a także w czasie budowania niepodległości Polski. Upamiętniał te wydarzenia pisząc o nich, relacjonując w wielu wydawnictwach. Odsłoniliśmy tablicę jego pamięci na budynku byłego magistratu, gdzie pracował, przygotowywał redakcję czasopism i literaturę faktu o dokonaniach tutejszych żołnierzy ruchów wyzwoleniowych AK i WiN – mówi Zbigniew Kot, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Podlasiaka nr 17

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: