Międzyrzec Podlaski: Dziennikarz honorowym obywatelem miasta

Międzyrzec Podlaski: Dziennikarz honorowym obywatelem miasta

Lechosław Gawlikowski, urodzony w Międzyrzecu Podlaskim wieloletni dziennikarz Radia Wolna Europa, otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta 21 września odznaczono też osoby szczególnie zasłużone dla miasta.

Lechosław Gawlikowski urodził się 13 czerwca 1946 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Zawodowo dziennikarz, publicysta i archiwista zasobów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pracę w Rozgłośni rozpoczął w 1972 roku, początkowo jako stażysta, później redaktor w redakcji Dziennika Radiowego. Przeniesiony do Działu Programowego Rozgłośni komentował sprawy gospodarcze, z czasem został pierwszym zastępcą dyrektora rozgłośni. A przez ostatnie miesiące jej istnienia w Monachium, pełnił obowiązki dyrektora.

Gawlikowski nie mógł osobiście odebrać przyznanego mu wyróżnienia. W dniu, gdy odbywała się uroczysta sesja Rady Miasta, dziennikarz przebywał w szpitalu, przechodził zabieg kardiologiczny. W zastępstwie na uroczystości pojawił się jego szwagier, który odczytał list skierowany do władz i mieszkańców miasta, w którym Gawlikowski dziękuje za przyznany tytuł. Rachunek za dokonania mojego szwagra zapłaciła jego matka. Lech musiał uciekać przez zieloną granicę z Czech do Niemiec. Matka dowiedziała się, że zginęli z żoną. Później przez długie lata nie mogła go zobaczyć. Była nękana, tak ona, jak i jej córka mówił Rafał Żebrowski.

Gawlikowski nie był jedyną uhonorowaną osobą. Mamy szczególny zaszczyt gościć i uhonorować ludzi zasłużonych dla tego miasta. Tak wielu znamienitych ludzi reprezentujących nasze miasto na scenie międzynarodowej, rządowej, sejmowej, kultury i sportu mówił burmistrz Zbigniew Kot.

Więcej w papierowym wydaniu tygodnika nr 30 oraz na eprasa.pl

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: