Miasto stawia na nowoczesne rozwiązania

Miasto stawia na nowoczesne rozwiązania

Bialski magistrat stawia na szybkie i ekonomiczne rozwiązania

BIAŁA PODLASKA Utrzymanie dróg gruntowych wkrótce stanie się o wiele prostsze i mniej kosztowne. Firma Tre-Drom, wielokrotny wykonawca zadań inwestycyjnych na bialskich drogach, zaprezentowała zupełnie nową technologię przygotowywania gruntu pod budowę drogi, a także komplementarną maszynę do utwardzania powierzchni. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, miasto będzie mogło przyspieszyć prace związane z remontem i bieżącą konserwacją takich dróg.

Szybciej i ekonomiczniej – taki cel przyświeca drogowym inwestycjom miejskim. Zastosowanie nowych technologii pozwala znacząco obniżyć koszty. Firma Tre-Drom, wykonawca budowy ulicy Koncertowej, oferuje nowe rozwiązanie utwardzania gruntu i szybszego równania gruntu dzięki nowym maszynom. Działanie jednej z nich zaprezentowano w środę 29 maja na ulicy Sokulskiej.

– Równiarka ciągniona to sprzęt produkowany przez fińską firmę FMG. Może pracować jako maszyna komplementarna z ciągnikami rolniczymi lub komunalnymi, które są uniwersalnymi nośnikami narzędzi. W sposób mocno przyspieszony wyrównuje, utwardza i usuwa śliskość. Natomiast typowa równiarka to jest urządzenie, które wykorzystujemy tylko i wyłącznie do jednej określonej pracy – mówi Darek Krzepicki, reprezentujący markę Akko w Polsce, dystrybutora maszyn.

Pierwsze efekty działania równiarki FMG możemy zaobserwować na ulicy Sokulskiej. – Dotychczasowa technologia wymagała przetransportowania cięższego sprzętu, a to się wiązało z wydłużeniem czasu oczekiwania na wyrównanie drogi. Dzisiaj to będzie znacznie łatwiejsze i powinno w ramach posiadanych środków, a nawet przy zmniejszeniu przeznaczonych na to nakładów, przyspieszyć reakcje na potrzeby mieszkańców – wyjaśnia prezydent miasta Michał Litwiniuk.

Dróg gruntowych jest w Białej Podlaskiej 47 kilometrów. Zastosowanie nowych technologii w ich utrzymaniu pozwoli na spore oszczędności. – W tegorocznym budżecie około 330 tys. zł przeznaczono na utrzymanie dróg gruntowych. Ta kwota obejmuje także ich częściowe utwardzanie. Mniej więcej połowę tych środków pochłania wyrównywanie dróg gruntowych. Myślę, że dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu, nasz samorząd może zaoszczędzić około jednej trzeciej tej wielkości – podkreśla włodarz.

To nie wszystko. W Białej Podlaskiej, na łączniku pomiędzy ulicą Koncertową i Przelotną, zastosowano zupełnie nową technologię przygotowywania gruntu pod budowę drogi. Wcześniej w Urzędzie Miasta odbyło się szkolenie, podczas którego prezes firmy Tre-Drom, wielokrotny wykonawca różnych drogowych zadań inwestycyjnych w Białej Podlaskiej, przedstawił zasady jej działania. – Wspomniana technologia wyłącza konieczność kompletnej wymiany gruntu, co zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Pozwala zamiennie pobrać do badań laboratoryjnych próbki gruntu i na podstawie wyników zaprogramować skład chemiczny środków, którymi grunt będzie w sposób właściwy utwardzony. To oszczędność czasu i przede wszystkim kosztów – dodaje Litwiniuk.

Testy nowych urządzeń na własny koszt przeprowadziła firma Tre-Drom.

Sylwia Bujak

Działanie nowoczesnej równiarki zademonstrowano na ulicy Sokulskiej

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy