Miasto inwestuje w odnawialne źródła energii

Miasto inwestuje w odnawialne źródła energii

BIAŁA PODLASKA Właśnie podpisane zostały dwie umowy na montaż w domach mieszkańców miasta urządzeń dostarczających energię odnawialną. Będą to pompy ciepła, kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne.

Prezydent Michał Litwiniuk podpisał 14 stycznia umowę na dostawę i montaż pomp ciepła. Zadanie zrealizuje firma DAJK PHU Maciej Kańczugowski, która w ostatnim czasie zrealizowała podobne inwestycje w około 20 gminach na Lubelszczyźnie.

– Umowa dotyczy dostawy i montażu, w oparciu o posiadaną dokumentację techniczną, 228 zestawów powietrznych pomp ciepła o mocy 1,7 kW, ze zintegrowanymi podgrzewaczami wody o pojemności 260 l. Koszt inwestycji to 2,1 mln zł. Zrealizowana ma być do 10 czerwca tego roku. Średni koszt jednej pompy ciepła to około 9 tys. zł, a mieszkańcy zapłacą 2,4 tys. zł. Różnica, czyli ponad 75 procent wartości inwestycji, jest wkładem Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – informuje wiceprezydent Maciej Buczyński.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Włączamy Dobrą Energię – budowa małych instalacji OZE w mieście Biała Podlaska”. Poza pompami ciepła c.w.u. (ciepła woda użytkowa) przewiduje dofinansowanie do: kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz kotłów wykorzystujących biomasę. Dofinansowanie wynosi 9 mln zł. Wkład własny do projektu (o łącznej wartości 12 mln zł) wynosi 3 mln zł. Skorzysta z niego ponad 800 mieszkańców. – Ten projekt wpisuje się w działania na rzecz poprawy środowiska naturalnego – zauważa prezydent Michał Litwiniuk.

I to właśnie na kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne podpisana została druga umowa w ramach tego projektu. Doszło do tego 16 stycznia w siedzibie Urzędu Miasta, przy udziale Tomasza Drzewickiego, przedstawiciela firmy Sanito. – Kolektory powstaną w 304 gospodarstwach domowych, a instalacje fotowoltaiczne – w 201. Mieszkańcy zyskają tańszą energię i czystsze powietrze. Jeśli chodzi o instalacje, jest to moc 2,65-4,24 kW, a jeśli chodzi o kolektory, są to komplety dwupanelowe z pojemnikami na ciepłą wodę użytkową, o pojemności 240 metrów sześciennych, poza tym 66 kompletów trzypanelowych ze zbiornikiem 300 metrów sześciennych oraz dwa komplety czterypanelowe z pojemnikami o pojemności 400 metrów sześciennych – tłumaczy Litwiniuk.

Więcej w papierowym wydaniu "Podlasianina" z 20 stycznia.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy