Martwe ryby w zanieczyszczonej rzece

Martwe ryby w zanieczyszczonej rzece
fot. nadesłane

BIAŁA PODLASKA Wędkarze oraz mieszkańcy miasta od kilku dni alarmują: stan rzeki Krzny jest opłakany a na brzegu pływają śnięte ryby. Sprawie przygląda się PG Wody Polskie. Pobrane zostały próbki wody do badań.

 

Na początku ubiegłego tygodnia wędkarze alarmowali o złym stanie rzeki. – Widziałem plamy szlamu i mułu, ryby tego nie łapały, omijały to. W kolejnych dniach widziałem już tylko pływające kępy trawy. Potem słyszałem od innych wędkarzy o śniętych rybach pływających przy brzegu – mówił nam Andrzej Pietruczuk, bialczanin, który wędkuje od 60 lat. Dodaje też, że nigdy nie widział rzeczni w takim stanie.

Zdjęcia wykonane za działkami od ul. Kusocinskiego w stronę mostu na Drodze Wojskowej przekazała redakcji pani Kinga. Podobnie jak wielu mieszkańców była zaniepokojona sytuacją.

Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie co tak na prawdę dzieje się z rzeką. – Urząd Miasta Biała Podlaska poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie Zarząd Zlewni w Białej Podlaskiej o problemie śniętych ryb w Krznie, zgłoszonym przez mieszkańca miasta. Za stan wody w rzece Krznie odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. Wymienione instytucje odpowiedzialne za stan wody i koryta rzeki prowadzą czynności wyjaśniające – odpowiedziała na nasze pytanie Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prezydenta miasta.

– Sprawa jest nam znana. Podjęliśmy odpowiednie kroki celem wyjaśnienia całej sytuacji. Zarząd Zlewni w Białej Podlaskiej otrzymał zgłoszenie o możliwym zanieczyszczeniu wód rzeki Krzna. Informację przekazał  do organu właściwego jakim jest w tym przypadku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie, Delegatura w Białej Podlaskiej, która już pobrała próbki wody do badań. Obecnie czekamy na informację zwrotną od nich co do jakości wody w rzece – poinformowała nas w południe 4 maja Beata Szołno-Szczepanik z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy