Marszałek odmówił staroście sprzedaży

Marszałek odmówił staroście sprzedaży

Starostwo miało się przenieść do budynku przy ul. Warszawskiej 14, ale po tym, jak PiS przejął w Lubelskiem władzę, nowy Zarząd Województwa nagle zmienił plany

Zarząd Powiatu Bialskiego od dłuższego czasu czynił starania, żeby odkupić część udziałów budynku po byłej przychodni przy ul. Warszawskiej 14, będącego własnością województwa lubelskiego. Dzięki temu chciał zażegnać problemy lokalowe, z jakimi boryka się bialskie starostwo. Od lat bowiem powiat wynajmuje pomieszczenia od Urzędu Miasta w budynku przy ul. Brzeskiej 41.

Najgorzej jest latem, w porze upałów, ponieważ obiekt szybko się nagrzewa i przez wysoką temperaturę w pokojach niejednokrotnie trzeba było skracać pracę urzędników. Pojawiły się także problemy z miejscem, w którym mogłyby odbywać się sesje Rady Powiatu - przez pewien czas posiedzenia były wyjazdowe, a od roku miejscem, w którym debatują radni jest aula w budynku przy ul. Warszawskiej 14. Do sfinalizowania zakupu brakowało jedynie aktu notarialnego.

Odkąd władze w strukturach Urzędu Marszałkowskiego i Zarządzie Województwa Lubelskiego przejęło PiS, powiat jeszcze liczył, że nic złego względem zamiarów związanych z zakupem nowej siedziby się nie wydarzy. Nieformalna, ale jednak koalicja PSL i PiS w powiecie zawiązana została m.in. po to, żeby łatwiej było współpracować i zabiegać o sprawy lokalne w województwie. Ale na sesjach w ostatnich miesiącach, gdy niejednokrotnie padało pytanie dotyczące zakupu budynku, wicestarosta Janusz Skólimowski (PiS), który pilotował sprawę, odpowiadał jedynie, że nie ma do przekazania nowych informacji. - Według oceny sytuacji bieżącej wydaje się, że coś się zmieniło. Urząd Marszałkowski ma inne plany, tak się wydaje. Ale myślę, że najprostszym wyjściem z sytuacji będzie skierowanie oficjalnego pisma, to jest jedyna dobra droga - powiedział Skólimowski na sesji Rady Powiatu 28 maja.

O tym, że coś się zmieniło w kwestii zagospodarowania budynku po byłej przychodni, dostrzec także można po trwających pracach remontowych. M.in. w pomieszczeniach na parterze, w których przed sesjami odbywały się posiedzenia klubów radnych.

O plany względem przyszłości budynku po byłej przychodni zapytaliśmy rzecznika prasowego marszałka województwa. - Zarząd Województwa Lubelskiego na posiedzeniu w dniu 11 grudnia 2018 roku podjął decyzję o odstąpieniu od sprzedaży przez Województwo Lubelskie na rzecz Powiatu Bialskiego udziału we współwłasności nieruchomości położonych w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 14 i wynajęciu pomieszczeń w przedmiotowym budynku potencjalnym najemcom - informuje Remigiusz Małecki.

Cały artykuł dostępny w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 24 od 11 czerwca

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: