Mandat za wejście na cmentarz?

Mandat za wejście na cmentarz?

BIAŁA PODLASKA Do naszej redakcji docierają sygnały od czytelników, że osoby odwiedzające bliskich zmarłych po wyjściu z bialskiego cmentarza otrzymują mandaty od policji. Czy rzeczywiście zapalenie znicza i sprzątnięcie grobu jest teraz wykroczeniem?

 Franciszek Maksymiuk z zakładu pogrzebowego Hades, który zarządza nie tylko cmentarzem parafialnym w Białej Podlaskiej, ale także w Piszczacu, Tucznej i Międzyrzecu Podlaskim, mówi stanowczo: – Nie zamykaliśmy, nie będziemy zamykać i nie będziemy ludziom zabraniać wchodzenia na cmentarze. Był taki czas, przed świętami wielkanocnymi, że ludzie dzwonili i pytali, czy zamykamy cmentarz i czy można dostać mandat. Każdy wiedział, że można wychodzić tylko do sklepu czy apteki, więc zastanawiano się, jak z cmentarzami. Ale nawet wtedy ludzie normalnie odwiedzali cmentarze, oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa.

Zapytaliśmy handlujących zniczami przed wejściem na cmentarz, czy dochodziło do sytuacji, by wychodzącym z nekropolii osobom wlepiane były mandaty. – To plotki. Ludzie takie rzeczy rozpowiadają. My tu nigdy nie widzieliśmy, żeby policja mandat komuś dała. Czasem patrole przechadzają się tędy, ale nie karali wychodzących. Stoimy tu siedem dni w tygodniu, na pewno byśmy zobaczyli – przekonuje jeden ze sprzedawców zniczy.

Na stronie www.gov.pl w zakładce „koronawirus” można znaleźć bieżące informacje na temat ograniczeń, w tym także dotyczących kościołów i obrządków religijnych. „W mszy lub innym obrzędzie religijnym może uczestniczyć ograniczona liczba osób. Jest to 1 uczestnik na 15 mkw. powierzchni danego budynku, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Na cmentarzu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, a także osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy”.

– Obowiązujące przepisy w kwestii dotyczącej cmentarzy określają liczbę uczestników, która może przebywać podczas jednego pogrzebu. Obowiązują nadal m.in. zakaz gromadzenia się, jak też obowiązek zachowania dwumetrowej odległości oraz obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Odwiedzanie cmentarzy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie jest zabronione, a tym samym nie wiązałoby się z żadną odpowiedzialnością karną – informuje rzecznik bialskiej Komendy Miejskiej Policji Barbara Salczyńska-Pyrchla. Jednocześnie dementuje doniesienia o mandatach dla osób odwiedzających bialskie cmentarze.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: