Ludowi artyści nagrodzeni

Ludowi artyści nagrodzeni
fot. nadesłane

Kapela Podlasiaki pod kierownictwem Zdzisława Marczuka zdobyła nagrodę Grand Prix podczas Mazowieckiego Festiwalu Kapel Ludowych w Wiśniewie pod Siedlcami.

Zmagania kapel ludowych odbyły się 5 sierpnia na Skwerze 600-lecia w Wiśniewie. Kapela Podlasiaki powstała specjalnie z myślą o tym festiwalu, choć jej skład na pewno jest znany miłośnikom muzyki ludowej. Kapelę tworzą Oliwia Spychel, grająca na skrzypcach utalentowana nastolatka z Leśnej Podlaskiej, i Zdzisław Marczuk z Zakalinek, którzy występują zawsze na scenie w duecie, osiągając duże sukcesy m.in. w Kazimierzu Dolnym. Tym razem dołączyła do nich Beata Spychel.

Debiut Podlasiaków na mazowieckim festiwalu okazał się sukcesem, bo muzykom przyznano prestiżową nagrodę Grand Prix. Na festiwalu prezentowały się kapele z Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny. Celem było promowanie kultury ludowej oraz dokumentacji tradycji autentycznego muzykowania ludowego. Festiwal miał charakter konkursu, w którym rywalizują kapele ludowe i soliści – instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, których repertuar jest zgodny z tradycjami regionu.

W XII Mazowieckim Festiwalu Kapel Ludowych wzięło udział 10 kapel i 2 solistów. Kapela Podlasiaki otrzymała złotą statuetkę i pamiątkowy dyplom, które wręczył podczas festiwalu na scenie wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: