Lokatorzy mieszkań spłacają zadłużenie

Lokatorzy mieszkań spłacają zadłużenie

MIĘDZYRZEC PODLASKI Kilkanaście rodzin zdecydowało się do tej pory skorzystać z programu tzw. abolicji czynszowej. Od początku roku zadłużeni lokatorzy mieszkań komunalnych mogą pozbyć się zaległości czynszowych.

Uchwałę o abolicji czynszowej podjęli w styczniu miejscy radni. Program pozwalający na pozbycie się zaległości w opłatach czynszowych przez lokatorów mieszkań znajdujących się w zasobach miasta to pomysł burmistrza Zbigniewa Kota. Bo problem z regularnym opłacaniem czynszu w Międzyrzecu Podlaskim ma co trzeci lokator mieszkania komunalnego. Na początku 2017 roku zadłużenie mieszkań komunalnych w mieście wyniosło aż ponad 2 mln zł. Abolicja ma być przysłowiową wędką, która pomoże w zniwelowaniu zadłużenia i rozpoczęcia samodzielnego, na bieżąco opłacania czynszu. Dług umorzony zostanie tylko pod warunkiem, że zadłużony lokator zobowiąże się do regularnego uiszczania opłat. Pierwsze rodziny już skorzystały z takiego rozwiązania.

– Na ponad osiemdziesiąt rodzin dotkniętych tym problemem zawarto już dziesięć porozumień, kilka oczekuje na podpisanie. Przewidujemy, że około dwudziestu procent rodzin dzięki założeniom tego programu wydobędzie się z zadłużenia, wpłacając systematycznie do kasy miasta należności i spłacając przynajmniej część zadłużenia – mówił burmistrz Zbigniew Kot na sesji Rady Miasta 28 maja.

Dzięki programowi międzyrzeczanie mający zaległości czynszowe za mieszkania komunalne mogą ubiegać się o umorzenie nawet do 70 proc. swoich długów. O skasowanie zobowiązania dłużnik będzie mógł starać się w jednym z dwóch wariantów.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Podlasiaka" nr 15!

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: