Leśnicy walczą z chrabąszczami. Zakaz wstępu do lasu

Leśnicy walczą z chrabąszczami. Zakaz wstępu do lasu

POWIAT BIALSKI W dniach od 6 do 31 maja będzie obowiązywał zakaz wejścia do lasów na terenie Nadleśnictw Biała Podlaska, Międzyrzec i Chotyłów. Ma to związek z planowanym przeprowadzeniem w tym czasie oprysków.

Jak informują leśnicy, zabiegi wykonywane będą z samolotu i mają na celu zwalczanie dorosłych postaci chrabąszcza majowego i kasztanowca. Na czas ich wykonywania będzie obowiązywał zakaz wstępu do lasu. W Nadleśnictwie Biała Podlaska zakaz wstępu dotyczy leśnictw Cieleśnica, Konstantynów i Grabarka.

Na terenie lasów w zarządzie Nadleśnictwa Międzyrzec opryski prowadzone będą w leśnictwach: Przyłuki, Sitno, Woroniec, Sokule i Dołha oraz w części leśnictw Żerocin i Bereza. Zakres prac obejmie też fragmenty lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, wchodzących w skład gmin Biała Podlaska, Drelów i Międzyrzec oraz miasta Międzyrzec Podlaski.

Z kolei w Nadleśnictwie Chotyłów utrudnione może być wejście do kompleksów zielonych w leśnictwach: Neple, Wólka Dobryńska, Zalesie, Lutnia, Kłoda, Dobryń i Terespol. Działania obejmą też fragmenty lasów niebędących własnością Skarbu Państwa, wchodzących w skład gmin: Zalesie, Kodeń, Piszczac, Terespol.

Opryski prowadzone będą w godzinach rannych i popołudniowych. Tereny objęte zabiegami chemicznymi zostaną oznakowane tablicami. Podczas akcji w strefie zagrożenia zabronione jest, oprócz wstępu do lasu: zbiór runa leśnego przez dwa tygodnie od wykonania zabiegu, wypas bydła na pastwiskach zlokalizowanych w pobliżu strefy objętej opryskiem i pojenie zwierząt gospodarskich w zbiornikach wodnych znajdujących się w rejonie działań. Zwalczanie liczebności chrabąszczy związane jest ze stale rosnącymi szkodami w uprawach leśnych, drzewostanach nasiennych i szkółce leśnej.

(mp)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: