Leśnicy sadzą nowe lasy

Leśnicy sadzą nowe lasy

W Lasach Państwowych panuje zasada: „jaką powierzchnię wyciąłeś, taką musisz zasadzić”

W Lasach Państwowych rozpoczęło się wiosenne sadzenie drzew. Leśnicy z Nadleśnictwa Międzyrzec na 100 hektarach zasadzą około 600 tys. młodych drzewek: sosny, brzozy, modrzewie i dęby.

Leśnicy regularnie prowadzą akcje zalesiania nowych terenów lub polegające na odnowieniu drzewostanu w lasach. Tegoroczne plany międzyrzeckiego nadleśnictwa dotyczą między innymi zalesienia ponad 8 hektarów gruntów porolnych na terenie gmin Drelów i Międzyrzec. Prace wykonane zostaną w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2019-2020. W obu gminach posadzonych będzie 51 tys. sadzonek, głównie sosny (32 tys.) i brzozy (32 tys.), ale też modrzewie, olchy, świerki i dęby.

Niezależnie od tego programu, kilka dni temu w Lasach Państwowych ruszyła akcja pod hasłem „Sadzimy 1000 drzew na minutę”.

Wybór gatunków drzew podyktowany jest warunkami środowiska. Leśnicy sadzą takie drzewa, jakie powinny rosnąć naturalnie na danej glebie. Dzięki temu las jest bardziej odporny na choroby czy szkodniki. W Nadleśnictwie Międzyrzec sadzeniem młodego lasu zajmują się w tym roku pracownicy zakładów usług leśnych. Wśród sadzonek przeznaczonych do odnowień jest 250 tys. sztuk sosny, 320 tys. dębu szypułkowego, 15 tys. klonu zwyczajnego i jawora oraz 10 tys. brzozy. Sadzonki wyprodukowano w szkółce leśnej Żerocin na terenie leśnictwa Sitno.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 18 od 30 kwietnia

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: