Ławeczka Kaczyńskiego już w parku. Na festiwal poczekamy

Ławeczka Kaczyńskiego już w parku. Na festiwal poczekamy

Ławeczka Kaczyńskiego stoi już w parku Radziwiłłowskim, obok szkoły muzycznej

BIAŁA PODLASKA W rocznicę urodzin Bogusława Kaczyńskiego miało nastąpić uroczyste odsłonięcie pomnika tego związanego z Białą Podlaską krytyka muzycznego. Plany uroczystości pokrzyżowała pandemia koronawirusa, bo sam pomnik-ławeczka już w parku Radziwiłłowskim stoi.

Podobizna Bogusława Kaczyńskiego, ufundowana przez specjalnie powołany w tym celu komitet społeczny, znajduje się przy budynku szkoły muzycznej. Na jej ustawienie i odsłonięcie wybrano szczególny dzień. 2 maja to bowiem dzień urodzin tego znanego bialczanina.

– Planowaliśmy uczcić tę datę w tym roku, oficjalnie prezentując pomnik wielkiego bialczanina wraz z reprezentującym komitet społeczny, który go ufundował, senatorem Grzegorzem Biereckim. Urząd Miasta Biała Podlaska pokrył koszty kamienia, na którym umieszczona jest postać Bogusława Kaczyńskiego, oraz zrealizował montaż. Dziękuję wszystkim jego fundatorom oraz Klubowi Rotary Biała Podlaska, który już w 2016 roku zainicjował wykonanie pomnika – przypomina prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

Epidemia koronawirusa wymusiła zmianę tych planów. – Najważniejsze jednak, że pomnik już stoi i że możemy cieszyć się, widząc go w godnym, najodpowiedniejszym do jego ekspozycji miejscu. Zdecydowana większość bialczan uważa, że właśnie obok szkoły muzycznej, przy wejściu do naszego pięknego założenia zamkowo-parkowego Radziwiłłów, pomnik Bogusława Kaczyńskiego powinien był stanąć. Takie również było stanowisko konserwatora zabytków. To miejsce jest chętnie i często odwiedzane zarówno przez bialczan, jak i turystów – zwraca uwagę prezydent.

Pod koniec kwietnia miała się odbyć druga odsłona Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Na przyjęcie muzycznych gości czeka zmodernizowany amfiteatr

Pod koniec kwietnia miała się odbyć druga odsłona Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Na przyjęcie muzycznych gości czeka zmodernizowany amfiteatr

Zresztą śladów pamięci o Kaczyńskim możemy w Białej Podlaskiej odnaleźć wiele. W mieście odbywają się chociażby poświęcone mu wydarzenia muzyczne. Na stronie internetowej Fundacji Orfeo, noszącej jego imię, możemy zobaczyć niesamowite widowisko muzyczne, które odbyło się w ramach I Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego jesienią ubiegłego roku. Wszystko dzięki współpracy nawiązanej z dyrektorem artystycznym Orfeo, Krzysztofem Korwin-Piotrowskim.

Litwiniuk przypomina, że bialczanie byli zachwyceni spektaklem „Wiedeń moich marzeń”, który właśnie w Białej Podlaskiej miał swoją premierę. – Zgromadził blisko trzytysięczną publiczność. To było wyjątkowe muzyczne, kulturalne wydarzenie. W tym roku drugą edycją festiwalu chcieliśmy pod koniec kwietnia otworzyć nowy, piękny amfiteatr. Artyści Orfeo przygotowali kolejne muzyczne uczty, które zmuszeni byliśmy przełożyć. Ich przedsmakiem był walentynkowy koncert, na który miałem przyjemność zaprosić bialczan. Wiem jednak, że nasi przyjaciele z Orfeo są w gotowości. Gdy będziemy się już mogli bezpiecznie spotykać, wysłuchamy planowanych koncertów, których oś stanowi ukochana muzyka Bogusława Kaczyńskiego – zapowiada prezydent.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: