Kwesta na ratunek zabytkowych nagrobków

Kwesta na ratunek zabytkowych nagrobków

BIAŁA PODLASKA Gdy w 2006 roku Marek Światłowski, ówczesny prezes Koła Bialczan (zmarł w 2017 roku) zainicjował kwestę na renowację i konserwację zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym przy ul. Janowskiej, zapewne nie spodziewał się, że akcja ta na trwałe wpisze się w listopadowe święto.

Za kilka dni odbędzie się już trzynasta edycja zbiórki. Wierzymy, że do puszek trafią znaczące datki, tak bardzo potrzebne do zachowania w dobrym stanie najstarszych cmentarnych obiektów.

Bialska nekropolia założona została w 1805 r. Powiększana była trzykrotnie – w latach 1897, 1919 i ostatnio w 1978 r. Najstarsze zachowane nagrobki z XIX wieku znaleźć można w południowej części. Znajdują się tam pomniki wybudowane do 1897 r. I właśnie renowacją tych najstarszych grobów zajmuje się stowarzyszenie Koło Bialczan we współpracy z ks. dziekanem Marianem Danilukiem z Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz przy wsparciu prezydenta i Rady Miasta Biała Podlaska.

Jak poinformował nas Jerzy Trudzik, sekretarz zarządu Koła Bialczan, od 2007 do końca 2017 r. zdołano zebrać w sumie ponad 310 tys. zł. Corocznie do renowacji dokłada się też miasto, w 2018 r. kwotą 15 tys. zł. Przez te lata odrestaurowanych zostało 61 zabytkowych grobów i tablic inskrypcyjnych. W tym roku renowacją objęto trzy grobowce: Michaliny Gies (kw. XII/77), Aleksandra Budziszewskiego (kw. II/131) oraz Józefa Łotockiego (kw. VI/43).

W czwartek 1 listopada od godz. 9 do 17 kwestować będzie przy pięciu cmentarnych wejściach 45 osób, wśród których znajdą się członkowie Koła Bialczan i sympatycy stowarzyszenia, w tym wiele znanych osób z kręgów lokalnej władzy czy kultury, a pomagać im będą harcerze bialskich drużyn. 2 listopada o tej samej porze kwestę prowadzić będą uczniowie bialskich szkół średnich. Idąc na cmentarz, nie zapomnijmy zatem przygotować odpowiedniej dla zasobności swojego portfela kwoty na ten szczytny cel.

Akcję można również wesprzeć, dokonując wpłat do Banku Spółdzielczego w Białej Podlaskiej. Numer konta: 95 8025 0007 0023 7611 2000 0020.

Roman Laszuk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: