Kontrolują wodę, żywność i obiekty już od 100 lat

Kontrolują wodę, żywność i obiekty już od 100 lat

Wystawa dotycząca 100-lecia inspekcji sanitarnej udostępniona została w holu magistratu

BIAŁA PODLASKA W tym roku obchodzony jest jubileusz stulecia służb sanitarnych w Polsce. Świętował także bialski sanepid. M.in. prezentując wystawę okolicznościową w Urzędzie Miasta.

Wystawę zaprezentowano 15 października w holu magistratu. Podczas spotkania z pracownikami Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej prezydent Michał Litwiniuk zapowiedział, że warto byłoby pokazać wystawę uczniom bialskich szkół szczególnie z profili biologiczno-chemicznych.

– Jubileusz jest okazją do pokazania inspekcji sanitarnej i jej roli w społeczeństwie. Naszą misją jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego każdemu obywatelowi, dlatego nasze działania są skierowane ku temu, by każdy idąc do sklepu wiedział, że ma bezpieczną żywność, a odkręcając wodę w kranie wiedział, że jest ona kontrolowana i sprawdzana – mówi Marcin Nowik, dyrektor bialskiego sanepidu.

Podczas spotkania jubileuszowego w UM, podkreślił też, że rośnie świadomość a wielu mieszkańców zdaje sobie sprawę z tego, jakie czyhają niebezpieczeństwa. – Jeszcze sto lat temu, wielu ludzi leczyło się u znachorów, korzystało z leków z różnych źródeł. W ubiegłym stuleciu ludzi dziesiątkowały takie choroby jak dur brzuszny, polio, cholera czy czerwonka. W tym wieku zgonów z powodów chorób zakaźnych jest mały odsetek. Wyeliminowanie chorób zakaźnych dzięki szczepieniom, spowodowało powstanie ruchów antyszczepionkowych poddających w wątpliwość ich skuteczność – wspomina Nowik.

Bialski sanepid ma szeroki zakres działania, dbają o bezpieczeństwo dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów m.in. kontrolując wodę sklepy, szkoły, zakłady pracy, sklepy, hurtownie i cmenarze.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy