Koniec Pride of Poland? Film promujący aukcję w ogniu krytyki [OBEJRZYJ]

Koniec Pride of Poland? Film promujący aukcję w ogniu krytyki [OBEJRZYJ]

Czy w tym roku aukcja Pride of Poland odbędzie się w Janowie Podlaskim? Zamiast niej zapowiedziano bowiem na sierpień tylko enigmatyczną imprezę "Letnia aukcja i sprzedaż koni arabskich z Janowa". Dopiero po burzy medialnej w całej Polsce, 4 czerwca rząd zaczął wycofywać się z tego okrakiem.

Choć każda kolejna informacja pojawiająca się w ostatnich miesiącach, a dotycząca reorganizacji w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim pod hasłem "dobrej zmiany", brzmiała jak kiepski żart, to wygląda na to, że to jeszcze nie koniec absurdalnych pomysłów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Ministerstwa Rolnictwa. W ubiegłym tygodniu ruszyła strona internetowa janowskiej aukcji, ale tam, zamiast długo wyczekiwanej informacji na temat Pride of Poland, znalazła się zapowiedź wydarzenia pod nazwą... Janów Podlaski Auction&Summer Arabian Horse Sale. W tłumaczeniu to "Letnia aukcja i sprzedaż koni arabskich z Janowa". Były obawy, że zastąpi ona słynną aukcję.

Według zapowiedzi zamieszczonej na stronie, aukcja główna i Summer Sale będą imprezami zamkniętymi, na które wstęp będą miały wyłącznie osoby ze specjalnym zaproszeniem. Widzowie, którzy co roku ściągali do Janowa, aby podziwiać piękne konie i znanych zagranicznych gości, będą mogli uczestniczyć tylko w dniu otwartym 12 sierpnia.

Lokalni samorządowcy są zszokowani. – To była jedna z największych imprez organizowanych na terenie powiatu bialskiego. Ubolewam, że zamyka się dostęp do tego wydarzenia dla publiczności, bo z informacji, jakie do nas docierają, oglądać aukcję będą mogły tylko osoby posiadające specjalne zaproszenia VIP. Szkoda mi historii tego miejsca, szkoda mi lokalnych przedsiębiorców, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów, hoteli. Święto Konia Arabskiego było wydarzeniem, które przynosiło im większy dochód w ciągu roku. Oby nie skończyło się to tragicznie dla stadniny, której prestiż i tak jest stopniowo odbierany – mówi starosta Mariusz Filipiuk.

Zawrzało również w środowisku miłośników i znawców koni arabskich. – Nie ma już słynnej aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Nazwa została zmieniona, listy koni nadal nie ujawniono, a biletów wstępu dla hodowców i publiczności w tym roku nie będzie...? – skomentowała na gorąco na swoim profilu na Facebooku Ewa Bagłaj, autorka książki „Marek Trela. Moje konie, moje życie”.

Wiele krytycznych słów zebrał także film promujący tegoroczną aukcję. Bo więcej w nim zieleni i budynków niż koni. Co więcej, zdaniem części ekspertów, tych kilka koni, którym zdarzyło się przemknąć przed kamerą, to... wcale nie są araby.

Obejrzyj >>>

W poniedziałek 4 czerwca pojawiło się oficjalne stanowisko KOWR w tej sprawie. "W dniu 4 czerwca w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie prezesów zarządów Stadnin Koni w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz KOWR. Spotkanie było poświęcone organizacji tegorocznej aukcji Pride of Poland. W związku z pojawiającymi się w mediach mylnymi informacjami dotyczącymi aukcji, KOWR oświadcza, że nieprawdą jest, jakoby aukcja w tym roku miała być odwołana" – stwierdza rzecznik prasowy Wojciech Adamczyk. Oświadcza też, że aukcja Pride of Poland odbędzie się w Janowie Podlaskim 12 sierpnia, a 13 sierpnia – letnia aukcja „Summer Arabian Horse Sale”. Na obie imprezy mogą zgłaszać konie także stadniny prywatne.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Podlasiaka nr 13.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

  1. Jest jeszcze wersja z większą ilością koni 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=moqLE_6-KRM

Zobacz także: