Kongres troski o dobry byt. Poznaj laureatów konkursu Nagroda Biznesowa BPIG

Kongres troski o dobry byt. Poznaj laureatów konkursu Nagroda Biznesowa BPIG

To jest najlepszy przykład zgodnej, ale przede wszystkim twórczej koegzystencji trzech podmiotów społeczno-gospodarczych, przed którymi z osobna stają odrębne i różne zadania. W Białej Podlaskiej odbył się II Bialski Kongres Przedsiębiorczości. Bialskopodlaska Izba Gospodarcza, Akademia Bialska i Urząd Miasta podjęły się po raz drugi ambitnego zadania zdiagnozowania sytuacji i wytyczenia kierunków działania w celu podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej naszego terenu.

Wszystko po to, by skądś przyciągnąć kapitał inwestycyjny. Z przebiegu obrad trudno raczej wskazać na wspólne, a więc po trzykroć wzmocnione praktyczne przedsięwzięcia. Ale kongres był niewątpliwie polem zdiagnozowania problemów, a to już wiele, bo przynajmniej widać gdzie boli. A boli najszczerzej przedsiębiorców. Oczywiście oni chcą się bogacić, ale oddajmy sprawiedliwość. W drodze do swej majętności, w większości serdecznie myślą o tworzeniu powszechnego materialnego dobra. Kongres był miejscem prezentacji myśli, nadziei, wątpliwości i spraw beznadziejnych. Każdy poruszany temat miał swoją wagę i każdy wymaga osobnego omówienia. Podczas kongresu po raz dwunasty wręczone zostały Nagrody Biznesowe BPIG, przyznane za osiągnięcia w roku 2023. Oto jak Kapituła Nagrody scharakteryzowała wyłonionych laureatów:

W kategorii Udany Start nagrodę utrzymała Spółdzielnia Socjalna „Wspólna Chata”. Jest to spółdzielnia osób prawnych utworzona przez Gminę Tuczna oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Tucznej. Powstała w 2021 roku, wpis do KRS uzyskała 29 czerwca 2021 roku, siedzibę ma w zaadaptowanym byłym budynku Spółdzielni Kółek Rolniczych. Utworzenie spółdzielni możliwe było dzięki pieniądzom z Funduszy Europejskich i RPO Województwa Lubelskiego oraz wkładu własnego Gminy Tuczna. Obecnie spółdzielnia działa w czterech sektorach: usługi cateringowe, usługi budowlane, usługi mechaniczne, usługi opiekuńcze. Głównym celem założenia spółdzielni była reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zatrudnienie znajdują tu przede wszystkim osoby bezrobotne, niezaradne życiowo, oraz niepełnosprawne, które mają trudności z odnalezieniem się na rynku pracy. Obecnie spółdzielnia zatrudnia 20 pracowników, z czego dziewięcioro z wykluczeniem społecznym oraz dwoje stażystów.

W kategorii Innowacyjna Firma nagrodę otrzymał FoodWell Sp. z o.o. To firma, która łączy polski biznes ze światowym standardem i podejściem biznesowym. Ma ponad 30-letnią historię na polskim rynku spożywczym. Specjalizuje się w produkcji wszystkim dobrze znanych marek, jak Bakalland, Delecta, Purella, BeRaw i Anatol. Jej misją jest promowanie radości ze zdrowszego życia, każdego dnia, łącząc radość jedzenia z troską o zdrowie. FoodWell działa na ponad 50 rynkach międzynarodowych. Osiąga sukcesy w promowaniu zdrowego odżywiania poprzez media społecznościowe, telewizję i podcasty. Innowacyjnie optymalizuje zakupy surowców z ekologicznych upraw i skraca procesy logistyczne, co zmniejsza emisję spalin. Pomimo wzrostu produkcji, utrzymuje stały poziom odpadów. FoodWell stale dąży do doskonałości, zawsze stawiając na zdrowie i zadowolenie konsumentów.

W kategorii Lider Przedsiębiorczości nagrodę otrzymała Spółdzielnia Inwalidów Elremet w Białej Podlaskiej. Spółdzielnia zatrudnia prawie 400 osób i działa na rynku ogólnopolskim w dwóch branżach od prawie 60 lat. Zakład Odzieżowy jest wiodącym producentem specjalistycznej odzieży dla służb mundurowych (wojska, marynarki, straży granicznej, policji, Służby Ochrony Państwa, urzędów celnych, wojsk specjalnych i misji zagranicznych). W 2023 roku uszyto tu 105 tys. mundurów oraz 80 tys. kurtek i koszul. Zakład Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych specjalizuje się w produkcji tub polietylenowych i laminatowych dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego (rocznie około 28 mln szt., dla takich firm jak: Ziaja, dr Eris, Bielenda i in.). W ubiegłym roku Elremet osiągnął rekordową sprzedaż 77 mln zł i zysk prawie 11 mln zł. Spółdzielnia sukcesywnie odnawia park maszynowy i poprawia warunki pracy. Na inwestycje w ostatnich latach wydano około 20 mln zł. Ma już liczne nagrody i wyróżnienia – ostatnie to m.in. tytuły Lodołamacza, certyfikat Marka Lubelskie, nagroda Niedźwiedzia Biznesu. Była również nominowana do honorowego tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego. W trosce o pracowników Elremet prowadzi własną przychodnię lekarską, która dzięki umowie z NFZ świadczy usługi rehabilitacyjne również dla mieszkańców miasta i okolic.

W kategorii Przedsiębiorca Roku nagrodę otrzymała Urszula Adamiak, prezes Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Komunalnik Sp. z o.o. Laureatka od 1992 roku, tj. od początku działalności Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Komunalnik Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej, wchodziła w skład zarządu, natomiast stanowisko prezesa zarządu objęła w lipcu 2012 roku. Cechuje ją nieustające zaangażowanie w innowacyjny rozwój przedsiębiorstwa, jego modernizację, przebudowę i uruchomienie nowych kierunków działalności. Wysoka jakość usług oraz odpowiedzialne podejście do biznesu i lokalnej społeczności jest podstawą do tej nominacji, dostrzeżoną przez kapitułę. Urszula Adamiak konsekwentnie realizuje ambitne cele, przekształcając swe przedsiębiorstwo w lidera branży komunalnej i usługowej w regionie. Pod jej kierownictwem, spółka nieustannie inwestuje w nowoczesny sprzęt, szkoli personel i rozbudowuje swoje obiekty, aby sprostać najwyższym standardom oferowanych usług i efektywnie reagować na zmieniające się potrzeby rynku. Stale poszukuje innowacyjnych rozwiązań, inwestuje w nowoczesne technologie i modernizuje procesy, czego dowodem są liczne wyróżnienia i nagrody, takie jak tytuły Gepard Biznesu, Diamenty Forbesa, Gazela Biznesu oraz Niedźwiedzie Biznesu. Jej działalność przyczynia się do wzrostu lokalnej gospodarki, co czyni spółkę ważnym elementem ekonomicznym regionu.

MaWro

zdjęcia Maciej Wrocki

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy