Komendant wojewódzki: Wzorowa jednostka OSP w Sławacinku Starym
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławacinku Starym rozwija się tak prężnie, że jest stawiana za wzór w województwie lubelskim. I nic dziwnego. Niezwykła aktywność, świetne wyposażenie, bardzo liczna Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza – naprawdę jest się czym chwalić.
Okazją do podsumowania ubiegłorocznej działalności oraz przedstawienia planów na ten rok, było niedawne zebranie sprawozdawcze, zorganizowane 3 lutego w remizie w Sławacinku Starym.
Władze gminy dumne z jednostki
– To najbardziej aktywna jednostce OSP w gminie Biała Podlaska, a mamy ich dwanaście, z których cztery należą do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Zarządowi gratuluję operatywności i zapału, a druhom zaangażowania. I dziękuję, że nie robicie tego dla medali czy pochwał, tylko dla naszego dobra wspólnego, dla społeczności swojej wsi oraz całej gminy. Poza tym serce się raduje i oczy się śmieją, kiedy widzę tak liczną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Bo to cenny narybek dla późniejszej, już dorosłej służby pożarniczej. Jestem z was dumny! – podkreślił wójt gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk.
– Co roku podczas zebrań sprawozdawczych jestem zdumiony poziomem, jaki reprezentuje jednostka. Za każdym razem jesteście w stanie zaskoczyć czymś pozytywnym. Jestem pod wielkim wrażeniem i serdecznie gratuluję. Śledzę też rozwój Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Co roku macie bardzo ambitne plany, a co najważniejsze, z sukcesem je realizujecie. Trzymajcie tak dalej. Ta jednostka naprawdę warta jest tego, żeby o niej mówić – dodał skarbnik gminy Krzysztof Radzikowski.
Dużym wydarzeniem dla OSP było przybycie na zebranie zastępcy lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej do spraw OSP st. brygadiera Mirosława Burego. Był pod wielkim wrażeniem pierwszym trzech rzędów sali zebrania, w których w żółtych mundurach siedzieli członkowie MDP. – Jeszcze nie byłem w takim towarzystwie, żeby było tak musztardowo, jak niektórzy mówią, albo tak złoto, według innych. Bo te trzy rzędy – mogę śmiało powiedzieć – to są złoci ludzie. Zresztą cała jednostka jest wzorcowa. Przejechałem naprawdę wiele jednostek OSP w województwie, ale podobnego poziomu jeszcze nie spotkałem – chwalił wicekomendant.
Komendant wojewódzki zaprosił do Centrum Edukacji w Lublinie
Na ponad 1750 jednostek OSP w województwie lubelskim, tylko w niecałych 300 są Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. To świadczy o tym, jak trudno w dzisiejszych czasach zachęcić młodych ludzi do wyjścia z domów, zaangażowania do czegoś innego poza komputerem czy telewizorem, do jakiejkolwiek aktywności społecznej. A w Sławacinku Starym nie dość, że to się udało, to jeszcze w jakiej skali. Do MDP należy bowiem 42 dziewcząt i chłopców.
– Od kilku miesięcy prowadzone są różne działania, żeby powołać jak najwięcej MDP. Wszyscy już zrozumieli, że ci młodzi ludzie to gwarancja istnienia jednostki za 5, 10 czy 15 lat. Prezentacje drużyn na Sejmiku Wojewódzkim Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych chowają się przy waszym sprawozdaniu z działalności za ubiegły rok. Chciałbym, żeby w tym kierunku szły inne powstające w tej chwili MDP. Wasze sprawozdanie i plan na nowy rok zamierzam prezentować innym jako wzorcowy. W zamian będziecie jedną z pierwszych drużyn młodzieżowych, które zapoznają się z najnowszym, otwartym w styczniu Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Lublinie. Chętnie was tam będę gościł – mówił Mirosław Bury.
To był rekordowy rok dla straży
Wicekomendant wojewódzki zwrócił uwagę na stały wzrost interwencji strażackich – np. w ubiegłym roku było ich w województwie blisko 29 tysięcy, aż trzy razy więcej niż w 1998 roku, tj. 25 lat wcześniej – a także tendencję co do rodzaju interwencji. Coraz mniej jest bowiem akcji typowo gaśniczych, związanych z pożarami, a coraz więcej ratowniczych (ponad 20 tysięcy w ubiegłym roku). – Straż pożarna staje się coraz mniej pożarna – stwierdził.
2022 rok był rekordowy, jeśli chodzi o zakupy samochodów. Do OSP w województwie trafiło ponad 80 pojazdów, w tym 50 nowych i ponad 30 używanych, przekazanych przez komendy PSP. W różnym zakresie przeszkolono ponad 2,5 tysiąca druhów. Zwiększony też został zakres tych szkoleń. Po raz pierwszy w historii straży pożarnych pojawiły się szkolenia kwalifikujące do prowadzenia pojazdów kategorii C, czyli ciężarowych. W ubiegłym roku wyszkolono 24 nowych kierowców dla OSP z terenu województwa (2 z powiatu bialskiego), a na ten rok zaplanowano około 50.
– Realizujemy projekt, opiewający na 120 mln zł, doposażenia jednostek krajowego systemu ratowniczego w sprzęt umożliwiający przeciwdziałanie czynnikom związanym ze zmianą klimatu. W ramach tego projektu do jednostek trafią na przykład ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze ze zbiornikiem do przewożenia 7 tysięcy litrów wody pitnej. To pierwszy taki certyfikowany rodzaj pojazdu w województwie, a chyba i w Polsce. Jeden z nich trafi do powiatu bialskiego, do jednej z jednostek OSP KSRG. I dodatkowo przyczepa logistyczna z namiotem. Do każdej gminy w powiecie bialskim przekażemy motopompę szlamową oraz zestaw pilarza. Cały ten sprzętu dla OSP będzie kosztował ponad 30 mln zł – zapewnił Bury.
Komendant miejski może spać spokojnie
Także zastępca komendanta miejskiego PSP w Białej Podlaskiej st. bryg. Marek Chwalczuk chwalił jednostkę: – Komendant miejski może spać spokojnie, bo wie, jakie ma siły i środki na terenie powiatu, a szczególnie wokół Białej, gdzie najbardziej nam zależy na wzmocnieniu naszej siły bojowej, na jak najszybszym odtworzeniu zasobów w razie wyjazdu do akcji zawodowych jednostek. Nasz dyżurny wie, że ma tutaj, w Sławacinku Starym, do dyspozycji taką moc bojową i przeszkolonych ratowników. Gratuluję też tak dobrej pracy z młodzieżą.
Druhem tej jednostki jest również kapelan diecezjalny strażaków ks. Andrzej Biernat, jednocześnie przewodniczący komisji ds. młodzieży Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie i członek prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie. – Cieszę się, że trafiłem do tej jednostki, bo tutaj jest życie. Życzę, aby ziściło się to wszystko, co macie zaplanowane. Kiedyś na takim forum w Niemczech na temat MDP usłyszałem: Róbcie wszystko, żeby nie zabrakło strażaków ochotników, a szczególnie młodzieżowych drużyn pożarniczych. I ta jednostka daje doskonały przykład – mówił ks. kapelan.
Ambitne plany rozbudowy remizy
– Ta młodzież nie tylko jest świetnie umundurowana i wyposażona, ale też ma bardzo szeroką wiedzę, chociażby z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ta młodzież już teraz, jakby coś się zdarzyło na ulicy, potrafiłaby uratować człowieka – mówił prezes OSP Piotr Oskwarek. Szczególne podziękowania za opiekę nad młodzieżą skierował do druha Łukasza Kamińskiego. – Ponad 50 zbiórek w ciągu roku MDP to praktycznie co tydzień, niezależnie od pogody czy pory roku. Młodzież garnie się do straży. Ale to jest nasza przyszłość, więc musimy od tych młodych ludzi wymagać. Liczę, że przynajmniej część osób z tej zacnej grupy trafi kiedyś do zawodowej straży pożarnej. Dziękuję też naszym druhom ochotnikom, którzy czynnie uczestniczą w zbiórkach, w pracach gospodarczych oraz działaniach ratowniczo-gaśniczych.
Intensywny rozwój jednostki zaczął się w 2018 roku od remontu remizy, pozyskiwania nowego sprzętu i nowych członków. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. – Teraz chcielibyśmy pozyskać podnośnik hydrauliczny SH-18, koszowy, na podwoziu stara, który by nam pomagał na terenie gminy Biała Podlaska przy akcjach gaśniczych lub przy usuwaniu połamanych gałęzi drzew, np. podczas dużych wichur lub pod wpływem ciężkiego śniegu – wyjaśnia prezes OSP Sławacinek Stary. – Dostaliśmy właśnie informację, że Komenda Miejska PSP w Białej Podlaskiej chciałaby nam taki samochód specjalistyczny przekazać.
Problem w tym, że obecnie nie bardzo jest gdzie taki pojazd wstawić. – Dlatego postanowiliśmy jak najszybciej rozpocząć budowę co najmniej dwóch boksów garażowych. Brakuje nam też zaplecza, żeby gdzieś zbierać i szkolić tę naszą młodzież, poza tym doszkalać strażaków ratowników, a także żeby było gdzie odpocząć po akcji. Takiego pomieszczenia socjalnego z łazienką, kuchnią. Są teraz różne dotacje do budowy obiektów energooszczędnych, samowystarczalnych, czyli z fotowoltaiką, pompą ciepła, żeby jak najmniej energii tracić na ich ogrzanie. I właśnie taki energooszczędny budynek w formie boksu garażowego z zapleczem socjalnym chcielibyśmy w tym roku wybudować. Jesteśmy dobrej myśli, że nam się uda.
42 członków w drużynie młodzieżowej
Jednostka OSP w Sławacinku Starym skupia obecnie 50 członków zwyczajnych, w tym 13 kobiet oraz 42 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (w ubiegłym roku przybyły 34 osoby). MDP zorganizowała 53 zbiórki. 12 listopada na dowódcę MDP wybrano Natalię Chalimoniuk, a w skład rady weszli: Damian Fedor, Weronika Mieńko, Karolina Kalinowska, Piotr Fiedziuk, Zuzanna Wilawer, Daniel Fedor. Plan działań na ten rok drużyna ma bardzo ambitny.
Wśród ważniejszych przedsięwzięć zorganizowanych w 2022 roku przez OSP Sławacinek Stary należy wymienić: IV Strażacki Rajd Rowerowy, II Strażacki Spływ Kajakowy, kino letnie pod altaną, obóz MDP, Dzień Strażaka. Wśród innych działań jednostki warto wymienić liczne pokazy działań ratowniczo-gaśniczych, pokazy sprzętu oraz z zakresu pierwszej pomocy, pogadanki z prewencji, udział w akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, wsparcie GOPS w dostarczaniu żywności mieszkańcom gminy, zbiórka elektrośmieci (wspólnie z Nadleśnictwem Biała Podlaska), zabezpieczanie pikników biegowych czy zawodów. Poza tym druhowie przekazali sprzęt strażacki na rzecz ukraińskich straży pożarnych.
W minionym roku jednostka 48-krotnie uczestniczyła w akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym 19 razy w gaszeniu pożarów oraz 29 razy w likwidacji miejscowych zagrożeń. OSP udało się pozyskać taki sprzęt jak: kamera termowizyjna, miernik wielogazowy, zestaw elektronarzędzi, pilarka do drewna wraz z zestawem ochronnym pilarza, ekran projekcyjny, ubrania specjalne – 5 kpl., kominiarki – 6 szt., rękawice specjalne – 6 par., umundurowanie MDP – 32 kpl., ubranie koszarowe – 4 kpl. Łączna kwota wydatków na sprzęt i umundurowanie to 63 693 zł. W tym roku OSP planuje pozyskać zestaw pilarza wraz z pilarką do drewna oraz zakupić zestaw ratownictwa medycznego PSP R1 i umundurowanie.
Podczas zebrania dyplomy ukończenia kursu podstawowego na strażaka ratownika odebrali: Kamil Czyżak, Dawid Łupawka i Piotr Ochijewicz. Minutą ciszy uczczono zmarłego w ostatnim czasie druha Jana Zozulę.
Jacek Korwin
zdjęcia Jacek Korwin
Zobacz całą galerię zdjęć z tego wydarzenia w OSP:
Komentarze
Brak komentarzy