Koło Bialczan na swe 100-lecie

Koło Bialczan na swe 100-lecie

BIAŁA PODLASKA We wrześniu 2022 roku minie 100 lat od utworzenia Koła Bialczan. Stowarzyszenie już rozpoczęło przygotowania do obchodów jubileuszu. Odbyło się rozszerzone posiedzenie zarządu z udziałem prezydenta miasta Michała Litwiniuka i grona aktywnych społeczników. Pojawił się pomysł, by uroczystościom towarzyszyło odsłonięcie jakiegoś, na razie nieokreślonego, obiektu, mającego upamiętnić wybitnego bialczanina, aktora Romana Kłosowskiego.

Krystyna Nowicka, rozpoczynając w ubiegłym roku swoją kadencję prezesa zarządu Koła Bialczan, za jeden z istotnych punktów zadań, jakie sobie postawiła, uznała realizację dzieła nazwanego umownie „ławeczką Kłosowskiego”. Miałby to być, w jej pierwotnym zamyśle, monument o formie i wielkości istniejącej już ławeczki Józefa Ignacego Kraszewskiego, znajdującej się obok fontanny na placu Wolności. Dzięki Marii Szeptyckiej nawiązany został kontakt z rzeźbiarzem prof. Grzegorzem Maślewskim z wydziału artystycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ten bialczanin z urodzenia, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego, jest autorem właśnie ławeczki Kraszewskiego. Artysta z ochotą przystał na współpracę. Jak ustalono na zebraniu, do niego należeć ma przedłożenie formuły mającej powstać rzeźby.

W związku z przygotowaniami do 100-lecia Koła, prezes Krystyna Nowicka prowadzi też rozmowy ze znanym regionalistą Szczepanem Kalinowskim, autorem monografii, która ukazała się na 90-lecie stowarzyszenia. Teraz chodzi o dopisanie aneksu, obejmującego ostatnie 10 lat, oraz ewentualne uzupełnienie poprzedniej treści. Na jubileusz zostanie też przygotowana pieczęć 100-lecia, która będzie używana do stemplowania dokumentów, korespondencji i zaproszeń związanych z obchodami.

Cały artykuł przeczytać można w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” nr 8 na: eprasa.pl

Jerzy Trudzik

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: