Kolekcja lotnicza coraz okazalsza

Kolekcja lotnicza coraz okazalsza

BIAŁA PODLASKA Kolekcja pracownika bialskiego lotniska Mariusza Kozioła wzbogaciła się o kolejne ciekawe eksponaty. Każdy może przyjść i je obejrzeć. Są dostępne w dawnej wieży kontroli lotów.

O pasji Bogdana Kozioła i jego bogatej kolekcji pisaliśmy kilka miesięcy temu. Na lotnisku pracuje on od dziesięciu lat, najpierw jako kierownik w spółce Biała Airport, a obecnie jako kierownik lotniska zatrudniony przez miasto. Z lotnictwem związany był jednak dużo wcześniej. W 1985 roku rozpoczął pracę w Białej Podlaskiej jako technik samolotów grupy LIM. W podobnym kierunku ukończył nawet szkołę w Świdniku, w zawodzie mechanik technologii lotniczej śmigłowca. Posiada też licencję cywilną Part-66 na obsługę techniczną śmigłowców z silnikami turbinowymi i tłokowymi (B1.3, B1.4) oraz technika awionika (B2). Pracował na samolotach grupy LIM, TS 11 Iskra oraz śmigłowcach MI-2, W-3 Sokół czy Kania.

Jego kolekcja jest już dość bogata. Jednak Mariusz Kozioł nie powiedział ostatniego słowa. Swoją kolekcję stale uzupełnia. Od publikacji naszego ostatniego artykułu przybyło kilka ciekawych przedmiotów, które ubarwiły kolekcję bialczanina.

To m.in. hełm pilota ZSh-3, który używany był w Polsce przez pilotów samolotów typu Mig od początku lat 60., hełm THL 2B (piloci wojskowi lata 60.), hełmofon operatora czołgu Leopard. 6, okulary PO-1M pilotów samolotów Mig z lat 60., maska pilota KM-15 używana przez pilotów samolotu Mig w latach 50-60. We wzbogaconej kolekcji znalazł się również dwuczęściowy kombinezon pilota używany w latach 1960-1975 oraz radiostacja ratownicza pilota R 855UM wraz z baterią. Doszły także trzy manekiny przebrane za technika SAR (Służba Poszukiwania i Ratownictwa) oraz ubiór pilota samolotów z lat 90. Ciekawym przedmiotem jest także stół stolarski wraz z ręcznymi strugami do drewna, używanymi w Podlaskiej Wytwórni Samolotów przez Kazimierza Korzeniowskiego, pracownika stolarni w latach 1924-1932. Dołożono również zdjęcia z albumu Augusta Zdaniewskiego 1925-1939.

Aby zobaczyć tę niezwykłą kolekcję można przyjść w godz. 8-15 do dawnej wieży kontroli lotów. Autor wystawy opowie o poszczególnych jej elementach oraz o historii bialskiego lotniska, od powstania PWS, poprzez czasy wojenne, po użytkowanie przez eskadry i pułki lotnicze.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy