Kofta, Osiecka i Grechuta na terespolskiej scenie

Kofta, Osiecka i Grechuta na terespolskiej scenie

W konkursie wzięli udział wykonawcy w różnym wieku. Niektórzy zaprezentowali własne kompozycje

TERESPOL Za nami kolejna edycja Konkursu Poezji Śpiewanej o Nagrodę Starosty Bialskiego. Voice Poetica to projekt artystyczny realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu od 21 lat. Ma nie tylko bogatą tradycję, ale też rosnący z roku na rok zasięg. Wydarzenie charakteryzuje bogaty program artystyczny. Tym razem towarzyszyła mu wystawa fotograficzna, koncert chóru polskiego z Brześcia oraz pochodzącej z Francji Lydie Charlotte Kotlinski.

Konkurs odbył się 24 listopada w terespolskiej restauracji Galeria Smaków. Jest jednym z najważniejszych poetycko-wokalnych wydarzeń w regionie, podczas którego uczestnicy prezentują własne utwory lub rodzimą klasykę poezji śpiewanej. Jego celem jest kształtowanie wrażliwości na piękno poezji i zachęcanie do własnej twórczości.

– Główną ideą wydarzenia jest prezentacja poezji śpiewanej. To dziedzina, która jest wciąż obecna w ogólnym przekazie i cieszy się dużą liczbą odbiorców. Wykonawcy, którzy śpiewają poetyckie teksty, osiągają sukcesy na dużych scenach. To prawda, że śpiewać utwory poetyckie nie jest łatwo, dlatego adeptów tej sztuki nie jest wielu. Na naszym przeglądzie daje się zauważyć, że wykonawcy są z konkretnych ośrodków, gdzie pracują z instruktorami. Chcemy dać możliwość tym osobom zaprezentowania się, postawienia swoich pierwszych kroków scenicznych – mówi Anna Pietrusik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu.

Udział w przeglądzie dla wielu młodych wykonawców to kolejny krok na drodze muzycznego rozwoju Fot. Terespolskie Studio Filmowe

Konkurs służy promowaniu uzdolnionych muzycznie i wokalnie osób w różnym wieku. W zmaganiach uczestniczyli artyści reprezentujący ośrodki kultury, szkoły, ale nie brakowało również startów indywidualnych. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy na terespolskiej scenie zaprezentowali się wykonawcy z Białorusi.

– Staramy się jako organizatorzy dotrzeć z informacją o przeglądzie do jak najszerszej liczby osób, które śpiewają poezję. Na początku adresowaliśmy konkurs tylko do zespołów i osób z powiatu bialskiego, ale doszliśmy do wniosku, że warto zaprezentować publiczności wykonawców również z ościennych powiatów. Na naszej scenie występują uczestnicy z Siedlec, Łukowa, Lubartowa czy Lublina. Bardzo nas cieszy zasięg i wysoki poziom przeglądu. W tym roku zdecydowaliśmy się otworzyć na Białoruś. To zacznie wzbogaciło nasz program. Daliśmy możliwość młodym Polakom mieszkającym na Białorusi zaprezentowania swoich umiejętności na polskich przeglądach. To dla nich bardzo ważne. W sposób zupełnie niewyobrażalny dla nas przeżywają występy w Polsce, możliwość porozumiewania się w języku polskim. Myślę, że to dobry krok i że dzięki udziałowi w naszym przeglądzie ci młodzi jeszcze bardziej poczują się związani z Polską, a my dołożymy do tego małą cegiełkę – dodaje dyrektor.

Oprócz startów indywidualnych, zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać koncertu Polskiego Chóru Zgoda z Brześcia. – Chór istnieje od 19 lat. W jego repertuarze znajdują się piosenki rozrywkowe i patriotyczne. Naszą misją jest krzewienie kultury polskiej. Zależy nam przede wszystkim na odrodzeniu języka polskiego, żeby on funkcjonował na co dzień w polskich domach. Wychowujemy młodzież w patriotycznym duchu. To jest nasz pierwszy udział w konkursie, podczas którego możemy przedstawić umiejętności i młodszych, i starszych artystów, i bardzo to cenimy – podkreśla w rozmowie z "Podlasieninem" Anna Paniszewa, główny koordynator Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych w Brześciu, która przyjechała do Terespola z 40-osobową delegacją.

Przesłuchaniom na terespolskiej scenie towarzyszyła wyjątkowa, przyjazna atmosfera. Stworzyli ją zarówno wykonawcy, jak i profesjonalne, życzliwe jury. – Miałem przyjemność uczestniczyć w tym konkursie wielokrotnie. Pamiętam jego pierwsze edycje. Zauważyłem, że poziom przeglądu bardzo wzrósł, co bardzo cieszy i napawa optymizmem na przyszłość. Podczas dzisiejszych występów kilka razy się wzruszyłem. Wykonawcy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Wielu z nich to już naprawdę dojrzali artyści – zaznacza Jarosław Michaluk, muzyk, instruktor organizator renomowanych wydarzeń muzycznych.

Wydarzenie uświetnił występ trio Chansons Francaises. Wokalistka zespołu Lydie Kotlinski zaśpiewała oryginalne aranżacje francuskich klasyków. Publiczność mogła również zapoznać się z wystawą fotograficzną Ireny Szepielewicz.

Lista laureatów XXI Konkursu Poezji Śpiewanej Voice Poetica

I miejsce: Aleksandra Rudzińska - Jemielniak, II miejsce: Marta Skurka, III miejsce: Sylwia Purzycka, wyróżnienie: Oliwia Wierzchowska i Karina Vasilijevska.

Cały artykuł dostępny w cyfrowym i papierowym wydaniu tygodnika Podlasianin od 26 listopada

Sylwia Bujak

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy