Kochał i rozsławiał Międzyrzec

Kochał i rozsławiał Międzyrzec

MIĘDZYRZEC PODLASKI We wtorek 16 czerwca minęły trzy lata od śmierci Mieczysława Kalenika. Aktor znany z roli Zbyszka z Bogdańca w „Krzyżakach” w reżyserii Aleksandra Forda pochodził z Międzyrzeca Podlaskiego.

Mieszkańcy, rodzina i znajomi wspominali znanego międzyrzeczanina i uczcili jego pamięć podczas spotkania na cmentarzu przy ulicy Brzeskiej, gdzie jest on pochowany. Organizatorem spotkania przy grobie aktora byli rekonstruktorzy z Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej. – Wspominamy niezwykłego człowieka, który swoim życiem, swoją pasją zaraził wiele osób. Chcemy złożyć hołd panu Mieczysławowi – mówił Tomasz Sajko.

Rekonstruktorzy wystrzelili salwę na cześć Kalenika. Odczytano jego biografię i zagrano ulubione utwory aktora, w tym balladę Bułata Okudżawy. Aktora wspominali mieszkańcy miasta, grupa rekonstrukcyjna z Łukowa, ale także rodzina.

– Dla mnie Mieczysław to był zawsze bardziej wujek niż aktor, ponieważ od dziecka znałam go jako wujka. Był szanowany w swoim środowisku i otoczeniu. W życiu dokonywał wielu wyborów. Mógł być marynarzem, został aktorem. Stał się człowiekiem znanym, ale przez to nic nie stracił ze swojej skromności. Zawsze chętnie niósł pomoc. Zawsze mówił, że Warszawa jest miejscem, w którym mieszka i pracuje czasowo, ale chciał wracać do Międzyrzeca. Był patriotą lokalnym, bardzo kochał i rozsławiał Międzyrzec. Nigdy nie wstydził się mówić o swoim pochodzeniu. Jego marzeniem było wrócić tutaj, do Międzyrzeca, i tak się stało. Jego zwłoki trzy lata temu spoczęły tutaj – opowiadała kuzynka aktora.

Dodała, jak wiele znaczyła dla aktora możliwość kontaktu z lokalnymi pasjonatami historii, m.in. z grup rekonstrukcyjnych. – Mietek, gdy już przeszedł na emeryturę i miał dużo wolnego czasu, był zawsze bardzo szczęśliwy z tego tytułu, że grupa odtworzeniowa zaprasza go na swoje imprezy. Przychodząc do domu mówił: Wiesz, oni robią wielką robotę dla młodych ludzi, którym naocznie pokazują historię – mówiła.

Mieczysław Kalenik urodził się 1 stycznia 1933 roku. Ukończył Szkołę Podstawową nr 2 i Gimnazjum Ekonomiczno-Handlowe w Międzyrzecu Podlaskim. Maturę zdał w 1952 r. Bardzo interesował się recytacją wierszy. W 1952 wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Lublinie. Tam zauważyła go profesor PWST w Warszawie Zofia Małynicz. Studiował w PWST. Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu został zaangażowany do zespołu Teatru Komedia w Warszawie. Debiutował w musicalu „Pocałuj mnie, Kasiu” w reżyserii Jerzego Rakowieckiego. W czasie studiów grał też w filmach: „Godziny nadziei”, „Syrena warszawska”, „Zimowy zmierzch”, „Skarb kapitana Martensa”.

Gdy grał w Teatrze Powszechnym w Warszawie, został zaangażowany przez Aleksandra Forda do filmu „Krzyżacy” w roli Zbyszka z Bogdańca. Był aktorem w Teatrze Narodowym, Teatrze Nowym i Polskim w Warszawie. Od 1954 r. występował w Teatrze Telewizji. Brał udział w znanych serialach: „Czterdziestolatek”, „Polskie drogi”, „Czarne chmury”, „Lalka”. W 2001 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzeca Podlaskiego. A w 2008 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł 16 czerwca 2017 r. w rodzinnym mieście.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy