Kiedy ławeczka Kaczyńskiego?

Kiedy ławeczka Kaczyńskiego?

W maju minie rok, od kiedy padły słowa o powstaniu pomnika Bogusława Kaczyńskiego. Jak idzie zbiórka pieniędzy na pierwszy w Polsce trwały ślad po tym znanym krytyku muzycznym pochodzącym z Białej Podlaskiej? Czy pomnik rzeczywiście powstanie?

Na konferencji prasowej 18 maja ubiegłego roku władze miasta i Bialskiego Centrum Kultury zapowiedziały powstanie pomnika poświęconego Bogusławowi Kaczyńskiemu. Prezydent podkreślał wtedy, że miasto mogłoby samo postawić pomnik, jednak chodzi tu o mobilizację mieszkańców. Padł pomysł, by pomnik miał formę ławeczki z siedzącym na niej Kaczyńskim. Miałaby ona być zlokalizowana w remontowanym właśnie amfiteatrze. – Jestem zwolennikiem stawiania pomników wśród ludzi, nie na cokołach – mówił wtedy prezydent Dariusz Stefaniuk.

By sprostać planom, zawiązał się komitet powstania pomnika, na czele którego stanął Kamil Paszkowski, miejski radny PiS i dyrektor biura posła Jana Szewczaka i senatora Grzegorza Biereckiego. Cegiełki sprzedawane były i wciąż są podczas miejskich wydarzeń kulturalnych. Paszkowski nie chciał co prawda zdradzić, ile na ten moment zebrano pieniędzy, ale opowiedział co nowego w tym temacie. Rzeźbiarzem ławeczki, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, jest Stanisław Milewski. – Dzięki współpracy przy innych projektach pomnik Bogusława Kaczyńskiego zamknie się w 70 tys zł. Odnośnie lokalizacji trzymamy się pierwotnego założenia, że będzie to bialski amfiteatr. Odsłonięcie pomnika nastąpi w momencie otwarcia amfiteatru po remoncie, czyli we wrześniu tego roku – zapowiada Paszkowski.

Suma pieniędzy zebrana przez komitet zostanie ujawniona po zakończeniu zbiórki. A ta wciąż trwa. – Do końca sierpnia 2018 roku przyjmujemy wpłaty. Jeśli komitet zbierze więcej środków niż to konieczne do budowy pomnika, wtedy nadwyżkę przekażemy darowizną na Fundację Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego – przekonuje Paszkowski.

Warto wspomnieć, że idea upamiętnienia Bogusława Kaczyńskiego powstała dużo wcześniej. – Marek Światłowski jako prezes Koła Bialczan wspominał o tym, to jego inicjatywa. Potem przejął to Urząd Miasta – wspomina Waldemar Godlewski, obecny szef tego stowarzyszenia. Światłowski zmarł w styczniu 2017 roku, jednak zbiórka pieniędzy i budowa pomnika jest realizowana. – Nie wiem czy to dobry pomysł, żeby powstała ławeczka, mogłaby to być przecież tablica, chociażby zlokalizowana na budynku Bialskiego Centrum Kultury, które nosi jego imię – uważa.

Jak pomóc?

Prace nad pomnikiem-ławeczką już trwają, pomysłodawcy są w stałym kontakcie z rzeźbiarzem. Zachęcamy do wsparcia tego projekt. Dane do wpłat: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Bogusława Kaczyńskiego, Biała Podlaska, nr konta 16 7999 9995 0652 3718 9404 0001, tytułem: Darowizna na budowę pomnika Bogusława Kaczyńskiego.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: