Kiczyński apeluje w sprawie szalejących cen nawozów

Kiczyński apeluje w sprawie szalejących cen nawozów

POWIAT BIALSKI W ostatnich tygodniach drastycznie drożeje wszystko, także nawozy rolnicze. Dlatego przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński wystąpił do radnych z wnioskiem o przygotowanie apelu do rządu, w którym podniesiony zostanie problem rolników.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu 10 stycznia Kiczyński poruszył temat skoków cen na rynku nawozów sztucznych. Z problemem tym zwracali się do niego lokalni rolnicy. Wysokie stawki za tonę nawozu uderzają w ich portfele, a niebawem jeszcze mocniej te drastyczne podwyżki odczują też konsumenci. – Jeszcze rok temu saletra, która jest bardzo potrzebna do produkcji rolnej, kosztowała 1,1 tys. zł, dzisiaj kosztuje około 4,3 tys. zł. Natomiast mocznik, za który latem ubiegłego roku płaciło się 1,4 tys. zł, dzisiaj jego cena to 5,1 tys. zł. Poza tym jest problem, żeby kupić. W punktach sprzedaży mówią, że nie ma. A producenci to głównie firmy działające na naszym krajowym rynku z udziałem Skarbu Państwa, więc rząd ma narzędzia, żeby zadziałać – uważa przewodniczący.

Obawia się, że obecne, kosmiczne ceny nawozów szybko doprowadzą do niskiej produkcji, złej jakości zbóż i katastrofalnego spadku opłacalności prowadzenia gospodarstw rolnych. (…)

Więcej na ten temat w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” na: eprasa.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: