Internetowa szansa dla gmin

Internetowa szansa dla gmin

Polacy uwielbiają korzystać z internetu wszędzie tam, gdzie to możliwe. Aby miejsc z darmowym dostępem do sieci było w Polsce coraz więcej, Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało konkurs „Publiczny internet dla każdego”, w którym gminy mogą zdobyć ponad 64 tys. zł dofinansowania na rozwój internetowej infrastruktury.

Kolejka w gminnej przychodni, pisanie pracy naukowej w lokalnej bibliotece, oczekiwanie na pociąg – to w takich momentach najchętniej sięgamy po smartfon, tablet czy laptop i surfujemy po internecie. Niestety, najczęściej musimy wtedy korzystać z własnego pakietu danych.

1900 zamiast 400

Obecnie w nieco ponad 400 gminach na terenie całego kraju można korzystać z hot-spotów, czyli punktów dostępu do darmowego internetu. Mało? Oczywiście. Jest jednak szansa, że wkrótce to się zmieni. Wystarczy, że gmina zgłosi się do konkursu pod nazwą „Publiczny internet dla każdego”, który ministerstwo organizuje wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).

– Dzięki naszemu konkursowi hotspoty pojawią się w kolejnych 1900 gminach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s. Szacujemy zatem, że na mapie Polski przybędzie 19 tysięcy nowych punktów dostępu umożliwiających połączenie z internetem – dodaje szef MC.

Proste zasady

– Siedziba sądu, miejska hala sportowa, budynek poczty czy zamiejscowy ośrodek uniwersytecki, między innymi w takich miejscach mogą być zainstalowane punkty z bezpłatnym WiFi. Zgodnie z regulaminem konkursu w przestrzeniach zamkniętych należy utworzyć 15 punktów. W jednym budynku może być zainstalowanych kilka – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Konkurs potrwa do czerwca 2020 r. Wnioski są przyjmowane od ponad trzech miesięcy i już podpisano pierwsze umowy. Aby wziąć w nim udział wystarczy przesłać zgłoszenie. Co ważne, z dofinansowania mogą skorzystać również dotychczasowi beneficjenci programu WiFi4EU. Pieniędzy do rozdysponowania jest aż 120 milionów zł.

– Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich typów gmin z całej Polski i obowiązuje w niej wyjątkowo uproszczona procedura. Zachęcamy w szczególności te mniejsze samorządy, bo to przede wszystkim one borykają się z brakiem ogólnodostępnej sieci – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Bony na kilkadziesiąt tysięcy

Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.

A co zrobić, żeby zdobyć te pieniądze? Zaczynamy od wypełnienia wniosku. Pomaga w tym generator, który można znaleźć na stronie internetowej Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Znajduje się tam również aplikacja, przez którą należy przesłać wniosek.

Do wniosku o dofinansowanie trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do reprezentacji wnioskodawcy (czyli w tym przypadku – gminy) oraz potwierdzone notarialnie pełnomocnictwo lub upoważnienie do podpisania wniosku dla osoby reprezentującej gminę.

Wnioski pod kątem formalnym i merytorycznym oceniają eksperci CPPC. Ostatni etap to podpisanie umowy o dofinansowanie. Wszystkie dokumenty znajdują się na stronie konkursu.

Znajdź hot-spot w swojej okolicy

A jak dowiedzieć się, gdzie w okolicy istnieje dostęp do darmowego bezpłatnego internetu? Wystarczy wejść na portal dane.gov.pl, gdzie znajduje się pełna lista publicznie dostępnych hot-spotów oraz… dostęp do ponad 14 000 baz danych z zakresu zdrowia, budżetu, pogody, czy turystyki. Każda jest gotowa do pobrania i – co ważniejsze – ponownego, bezpłatnego wykorzystywania, również do celów komercyjnych.

Co ważne, niektóre zasoby są udostępniane przez API, tj. oprogramowanie używane przez komputery do komunikacji i wymiany danych. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców. Nic, tylko korzystać!

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: