Inauguracja roku szkolnego i pożegnanie wieloletniego dyrektora

Inauguracja roku szkolnego i pożegnanie wieloletniego dyrektora
fot. Justyna Dragan

BIAŁA PODLASKA 10 tysięcy uczniów rozpoczęło w bialskich placówkach nowy rok szkolny. Miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się 2 września w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. Na emeryturę odszedł tu wieloletni dyrektor Maciej Kosik.

Za nami wakacje, ale był to czas wytchnienia jedynie dla uczniów. – Dyrektorzy, pracownicy i administracja szkół pracowali w tym czasie dokonując inwestycji w szkołach. To wyjątkowy rok szkolny dla klas ponadgimnazjalnych, bowiem jest to podwójny rocznik. Poradziliśmy sobie z tym, wszyscy chętni znaleźli miejsce w szkołach, nie było z tym problemu. Oczywiście nie każdy dostał się do tej szkoły, której chciał, ale to normalne, tak się dzieje zawsze – zauważył Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta. Dodał przy tym, że udało się uniknąć późnego kończenia zajęć oraz organizowania ich w soboty.

Z kolei prezydent Michał Litwiniuk przypomniał, że w czasie wakacji w bialskich szkołach wykonane zostały inwestycje za ponad 1,6 mln zł. – To wszystko jest naszym miejskim wysiłkiem, byśmy mogli wrócić do szkół i uczyć się w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Nasza bialska oświata to około 1000 nauczycieli, 350 pracowników administracji i obsługi oraz około 10 tysięcy uczniów. Oświata jest naszą wspólną odpowiedzialnością. Rocznie wydajemy na nią ponad 130 mln zł, a subwencja sięga około 100 mln zł. Resztę tej kwoty musimy dołożyć z własnego budżetu, ciężko na to pracując – zauważa prezydent.

Uczniowie bialskich szkół rozpoczęli rok szkolny 2 września. Jedni przybyli na inaugurację z uśmiechem na ustach, inni już tęsknią za wakacjami. – Nie chciało mi się wracać do szkoły, troszkę się rozleniwiłam przez te wakacje. Trochę brakowało mi znajomych, w domu się już nudziło. Szkoła to nie tylko nauka, jest tu organizowanych wiele różnych ciekawych wydarzeń przyznaje Zuzia Janik, uczennica siódmej klasy, która zastanawia się, jak pogodzić naukę w szkole z zajęciami w Zespole Szkół Muzycznych.

Nowym dyrektorem ZSO nr 2 w wyniku konkursu został Marcin Szwed. Jeśli chodzi o swoje zamierzenia na tym stanowisku, podkreśla, że chciałby, aby rodzice bardziej zaangażowali się w działalność placówki. – Kolejna sprawa to jeszcze większa mobilizacja kadry, tak aby uczniowie chcieli się uczyć – dodaje.

Podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego wręczone zostały awanse zawodowe nauczycielom oraz podziękowanie ustępującemu dyrektorowi. Maciej Kosik był dyrektorem szkoły przez 22 lata, ale także przez jedną kadencję (1994-1998) prezydentem Białej Podlaskiej.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy