Igłą malowane, czyli niepowtarzalne hafty i koronki

Igłą malowane, czyli niepowtarzalne hafty i koronki
fot. GOK w Białej Podlaskiej

Ta prezentowali sie laureaci 14. edycji konkursu „Igłą malowane”, zorganizowanego w 2022 roku

Jeszcze do 10 marca w Pracowni Koronkarstwa w Sitniku w gminie Biała Podlaska można składać prace na doroczny konkurs – w tym roku to już 15. edycja! – „Igłą malowane”. Czy w tym roku znów napłynie mnóstwo zgłoszeń z całej Polski?

Sitnik nie bez powodu nazywany jest wsią artystyczną. Tradycje kulturalne datują się tam od początku dwudziestolecia międzywojennego. A w 2006 r. powstała Pracownia Koronkarstwa. W każdy czwartek są w niej prowadzone zajęcia koronkarskie z haftu krzyżykowego, haftu matematycznego i koronki. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Raz w roku organizowany jest konkurs koronkarstwa „Igłą malowane”.

W tym roku Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej zaprasza do udziału w piętnastej edycji konkursu rękodzieła artystycznego. Konkurs ma charakter otwarty, o zasięgu ogólnopolskim. Mogą w nim brać udział wszyscy chętni, którzy będą oceniani w dwóch grupach wiekowych: dzieci do 15 lat, młodzież i dorośli (16 lat i powyżej).

A oto tegoroczne kategorie prezentacji prac:

a) haft płaski,

b) haft krzyżykowy,

c) koronka,

d) tradycyjny ręcznik ludowy w hafcie lub koronce.

Każdy uczestnik przygotowuje dwie prace konkursowe, wykonane w ciągu ostatniego roku, w jednej wybranej przez siebie kategorii. Osoby niepełnosprawne (z orzeczeniem niepełnosprawności) mogą złożyć jedną pracę, która oceniana będzie w danej kategorii wraz z innymi uczestnikami. Laureaci konkursu z roku 2022 mogą wziąć udział w innej kategorii niż ta, w której zostali nagrodzeni (np. nagrodzeni w kategorii haft krzyżykowy mogą wziąć udział w hafcie płaskim lub koronce itd.). W czwartej kategorii tj. tradycyjny ręcznik ludowy w hafcie lub koronce, mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani (bez względu na otrzymaną nagrodę w 2022 r.).

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przekazanie na rzecz Pracowni Koronkarskiej jednej pracy wykonanej własnoręcznie, np. serwetka, bombka, gwiazdka, aniołek itp., którą należy wpisać w karcie zgłoszeniowej w „uwagach”. Organizator nie pokrywa kosztów związanych z doręczeniem prac, nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenie lub zaginięcie przesyłki. Prace konkursowe z kartą zgłoszeniową i zgodą na przetwarzanie danych należy przesłać lub dostarczyć do 10 marca br. na adres:

Klub Kultury w Sitniku, Pracownia Koronkarstwa, Łukowce 2a, 21-500 Biała Podlaska.

W konkursie nie będą oceniane prace wykonane techniką makramy.

Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi podczas uroczystego podsumowania konkursu, zaplanowanego na 16 kwietnia w Pracowni Koronkarstwa w Sitniku. Po zakończeniu wystawy pokonkursowej prace będzie można odebrać osobiście lub na życzenie autora organizator wyśle je pocztą.

Długie, zimowe wieczory z powodzeniem można wykorzystać na przygotowanie pracy konkursowej. A więc drodzy rękodzielnicy – do dzieła!

Istvan Grabowski (k)

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy