Go, GOK-i, go!

Go, GOK-i, go!

Cyfryzacja Gminnych Ośrodków Kultury nabiera tempa. Zainteresowanie projektem Ministerstwa Cyfryzacji jest naprawdę duże.

Już niebawem wszystkie GOK-i będą podłączone do szerokopasmowego internetu. Ministerstwo Cyfryzacji doposaży je także w sprzęt komputerowy i zorganizuje szkolenia z kompetencji cyfrowych. To główne cele programu, który realizowany jest z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ponad pół tysiąca zgłoszeń

Dobiegł końca ważny etap projektu. Niedawno zakończono nabór wniosków na dofinansowanie rocznych szkoleń z kompetencji cyfrowych. Z całej Polski napłynęło aż 550 zgłoszeń.

- To świetny wynik i dowód na to, że lokalne społeczności czekają na takie inicjatywy - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Najwięcej wniosków dotyczy organizacji szkoleń w regionie lubelskim - dodaje szef MC.

Na drugim miejscu pod względem liczby wniosków znalazły się jednocześnie obszary: nowosądecki i starogardzki (po 12 wniosków). Po 11 wniosków złożono w obszarach: gdańskim, płockim i poznańskim. Z samego Poznania Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) otrzymało trzy zgłoszenia. W obszarach gorzowskim, tarnowskim, krośnieńskim, słupskim i sandomiersko-jędrzejowskim złożono po 10 wniosków.

Co dalej?

Wśród wnioskodawców są m.in.: organizacje pozarządowe, partnerstwa organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego (JST), instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku, instytucje publiczne z obszaru nauki, kultury, edukacji, szkoły wyższe.

- CPPC analizuje obecnie wnioski. Podmiot, który wygra w danym NUTS-ie, bo tak nazywamy obszary, a jest ich 73, zorganizuje szkolenia pracownikom gminnych samorządowych instytucji kultury, czyli GOK-ów. Dodatkowo kupi sprzęt do realizacji szkoleń. Komputery, tablety, drukarki 3D i inne wyposażenie po zakończeniu projektu pozostaną na stałe w ośrodkach kultury – mówi minister Zagórski.

Minimum 450 tys. zł

Celem szkoleń jest podniesienie kompetencji pracowników GOK-ów w takim stopniu, aby to oni mogli samodzielnie lub w asyście trenera przeprowadzić szkolenia dla dzieci i młodzieży. Dofinansowanie otrzymają ci wnioskodawcy, którzy w swoim projekcie zadeklarowali największą liczbę gminnych samorządowych instytucji kultury oraz spełnią kryteria konkursowe. W każdym z obszarów zostanie wybrany tylko jeden projekt. Zwycięskie projekty będą dofinansowane w 100%. Minimalna wartość dofinansowania to 450 000 zł, maksymalna - 1 360 000 zł.

- Gminne Ośrodki Kultury pełnią ważną rolę w społecznościach lokalnych. Doceniamy to i widzimy w tym szansę na szybszy rozwój kompetencji cyfrowych obywateli – mówi minister cyfryzacji. I dodaje: – Wspieramy małe miejscowości, bo dostęp do internetu nie musi kończyć się na wielkomiejskich aglomeracjach.

(mc)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy