Gmina Wisznice Liderem Powiatu Bialskiego i czwartą najlepszą gminą w województwie
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie już po raz kolejny przyznała wyróżnienia i nagrody samorządom województwa lubelskiego w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2023. Doskonale wypadła w tym zestawieniu gmina Wisznice.
Wyniki rankingu zostały ogłoszone 30 listopada, podczas uroczystej Gali w Trybunale Koronnym w Lublinie. To tam wręczono wyróżnienia najlepszym gminom z naszego regionu. W wydarzeniu wzięło udział prawie 100 włodarzy z województwa, eksperci i partnerzy. Obecni byli także wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Gmina Wisznice zajęła 4. pozycję w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2023, otrzymując tym samym tytuł Lidera Powiatu Bialskiego (najlepszy wynik spośród wszystkich gmin w powiecie bialskim). Oba wyróżnienia odebrał obecny na gali wójt gminy Wisznice Piotr Dragan. – Serdecznie dziękujemy za docenienie pracy samorządu gminy Wisznice – powiedział wójt. – Gratulujemy wszystkim nagrodzonym samorządom, a szczególne słowa uznania kierujemy do samorządu gminy Puchaczów, która otrzymała pierwsze miejsce w rankingu.
Warto dodać, że gmina Puchaczów Liderem Województwa Lubelskiego oraz Liderem w kategorii gmin wiejskich została ponownie. Na drugim miejscu uplasował się Wojcieszków, na trzecim Głusk, na czwartym Wisznice, a piąte miejsce zajął Księżpol. W kategorii gmin miejsko-wiejskich liderem w tym roku jest gmina Nałęczów, a na kolejnych pozycjach uplasowały się odpowiednio: Janów Lubelski, Józefów, Łęczna oraz Piaski. Natomiast w kategorii gmin miejskich – najwyższe miejsce na podium ponownie przypadło dla Świdnika, kolejne miejsca zajęły: Biłgoraj, Stoczek Łukowski, ex aequo na 4. pozycji Lubartów i Tomaszów Lubelski oraz Włodawa.
Wyłoniono też gminy będące liderami w każdym z powiatów województwa lubelskiego. W powiecie bialskim są to Wisznice, w biłgorajskim – miasto Biłgoraj, w chełmskim – miasto Rejowiec Fabryczny, w hrubieszowskim – miasto Hrubieszów, w janowskim – Janów Lubelski, w krasnostawskim – miasto Krasnystaw, w kraśnickim – Dzierzkowice, w lubartowskim – miasto Lubartów, w lubelskim – Głusk, w łęczyńskim – Puchaczów, w łukowskim – Wojcieszków, w opolskim – Poniatowa, w parczewskim – Parczew, w puławskim – Nałęczów, w radzyńskim – miasto Radzyń Podlaski, w ryckim – Ryki, w świdnickim – miasto Świdnik, w tomaszowskim – miasto Tomaszów Lubelski, we włodawskim – miasto Włodawa, a w powiecie zamojskim Krasnobród.
Ranking Gmin Lubelszczyzny 2023 został zorganizowany już po raz siódmy przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej RO w Lublinie, we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie. Ocenie poddano wszystkie gminy z województwa lubelskiego, z wyłączeniem miast na prawach powiatu, czyli Białej Podlaskiej, Chełma, Lublina oraz Zamościa.
Jak informuje Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w Lublinie, ideą Rankingu Gmin jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie województwa lubelskiego. Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest syntetyczny wskaźnik rankingowy, wyliczony w oparciu o 16 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferach gospodarczej i społecznej. Intencją organizatorów jest to, aby organizowany corocznie ranking był przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu dla województwa, wprowadzającym do publicznej debaty zasadę oceny samorządów przy pomocy wskaźników liczbowych.
Podczas tworzenia rankingu brano pod uwagę średnioroczne dochody własne budżetów gmin na mieszkańca, średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne na mieszkańca, średnioroczny wskaźnik zadłużenia, wydatki bieżące na administrację publiczną, średnioroczne fundusze z Unii Europejskiej i innych źródeł – niepodlegające zwrotowi – na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód, wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego na jednego mieszkańca, liczbę podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców, udział bezrobotnych, udział ludności w wieku produkcyjnym, średnioroczny przyrost naturalny na tysiąc osób, średnioroczne saldo migracji na tysiąc osób oraz odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-5 lat.
Ranking został objęty patronatami honorowymi przez: wojewodę lubelskiego, marszałka województwa lubelskiego, dyrektora Urząd Statystyczny w Lublinie, prezydenta miasta Lublin, Związek Gmin Lubelszczyzny oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug.
zdjęcia UG Wisznice
Komentarze
Brak komentarzy