Gmina Łomazy żyje wielkim jubileuszem

Gmina Łomazy żyje wielkim jubileuszem

Gmina żyje nie tylko inwestycjami, które prowadzone są na szeroką skale, ale i wielkim jubileuszem. Sprawdzamy, jak obchodzone jest 450-lecie nadania praw miejskich miejscowości Łomazy.

Ostatnie lata to wiele jubileuszy, które świętowano w gminie. Zaczynając od szkoły, poprzez bibliotekę i straż pożarną w Łomazach, które obchodziły swoje 100-lecie. W tym roku obchodzone jest również w Polsce 100-lecie odzyskania niepodległości.

– Natomiast w naszej gminie ten rok to także jubileusz 450-lecia nadania praw miejskich miejscowości Łomazy. Rada Gminy Łomazy, chcąc uhonorować te dwa wydarzenia, ustanowiła rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i Rokiem 450-lecia nadania praw miejskich miejscowości Łomazy – informuje wójt Jerzy Czyżewski.

W związku z tym zaplanowanych zostało szereg inicjatyw, w które zaangażowały się instytucje kultury, szkoły oraz stowarzyszenia. Najbliższa okazja to koncert na stadionie przy ul. Sportowej, który odbędzie się 8 lipca z udziałem takich gwiazd jak Stachursky i zespół Extazy.

Warto wspomnieć, że wydarzenia okołojubileuszowe będą trwały na przestrzeni całego roku. – Kulminacją będzie 11 listopada, gdzie zaangażowane będą wszelkie instytucje, grupy i zespoły śpiewacze z całej gminy. Będą liczne konkursy, prezentacje, sesja popularnonaukowa oraz wydanie monografii o gminie Łomazy. Na tę publikację otrzymaliśmy dofinansowanie unijne dzięki konkursowi ogłoszonemu przez BLGD – podkreśla wójt.

Łomazy będą miały jeszcze jedną niespodziankę dla wszystkich miejscowości w gminie. Każdej z nich przekażą ławeczkę, która zostanie umieszczona w centralnym miejscu: przy remizie czy innych charakterystycznych punktach. – Na ławeczkach zostanie wygrawerowany napis: 450-lecie nadania praw miejskich i 100-lecie odzyskania niepodległości. To pomysł, aby mieszkańcy mogli usiąść z sąsiadem i powspominać przeszłość i pomyśleć o przyszłości! Ten pomysł udało się również zrealizować w ramach jednego z projektów – zapowiada nasz rozmówca.

Z okazji wielkiego jubileuszu zostanie również wydana monografia gminy Łomazy, która ukaże się w grudni tego roku. – Na realizację tego wydawnictwa gmina pozyskała pieniądze poprzez wniosek o przyznanie pomocy, złożony w BLGD w ramach naboru do finansowania operacji w zakresie tematycznym „Działania promujące obszar LSR” – zaznacza Ryszard Bielecki, dyrektor GOK w Łomazach.

– W publikacji zostanie odsłonięte bogactwo historyczne tych ziem i społeczności lokalnej od czasów najdawniejszych do współczesności. Obejmie wiele obszarów życia społecznego, położenie geograficzne, przyrodę, wydarzenia polityczne w podziale na poszczególne okresy historyczne, gospodarkę, kulturę, tradycję, sport oraz podkreśli wybitnych mieszkańców. Publikacja udostępniana będzie nieodpłatnie, a jej nakład wyniesie 300 egzemplarzy – zapowiada dyrektor. Całkowita wartość projektu wyniesie 50 274 zł.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: