GMINA BIAŁA PODLASKA: Wszystkie jednostki OSP zmotoryzowane

GMINA BIAŁA PODLASKA: Wszystkie jednostki OSP zmotoryzowane

GMINA BIAŁA PODLASKA Ochrona przeciwpożarowa jest jednym z priorytetów samorządu gminy Biała Podlaska. Dbałość o jednostki OSP przejawia się w cyklicznych, specjalistycznych szkoleniach druhów oraz zaopatrywaniu ich w najnowszy sprzęt do walki z ogniem i klęskami żywiołowymi. W ostatnich tygodniach władze gminy przekazały strażakom cztery samochody: trzy lekkie, przydatne m.in. w ratownictwie drogowym, oraz jeden bojowy.

– Rodzina strażacka naszej gminy jest dość liczna. W dwunastu jednostkach skupionych jest blisko 500 druhów. Są to w zdecydowanej większości ludzie młodzi, sprawni fizycznie, co widać dobrze w czasie zawodów pożarniczych i często organizowanych rozgrywkach sportowych – informuje wójt, zarazem prezes Zarządu Gminnego Związku OSP Wiesław Panasiuk.

Cztery najliczniejsze jednostki, z Hruda, Sitnika, Swór i Sławacinka Starego, skupione są w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego, dzięki czemu często biorą udział w różnych akcjach ratowniczych. O ich mobilności wymownie świadczy przykład jednostki ze Sławacinka Starego, która w minionym roku aż 34 razy wyjeżdżała do gaszenia pożarów, wypadków drogowych oraz usuwania innych zagrożeń. Inna sprawa, że te cztery jednostki są doskonale wyposażone w pojazdy i sprzęt ratowniczy.

Mniej szczęścia miały do tej pory mniejsze OSP. Do końca ubiegłego roku trzy jednostki, z Husinki, Sycyny i Cełujek, nie były zmotoryzowane. Na szczęście dzięki dobrej współpracy gminy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej wszystkie zostały zaopatrzone w używane, ale bardzo sprawne pojazdy. Husinka otrzymała średni samochód bojowy (przekazany z OSP w Kijowcu), zaś Sycyna i Cełujki – pojazdy lekkie.

W sobotę 14 kwietnia przed remizą w Cełujkach odbyła się uroczystość przekazania druhom tarpana honkera, pozyskanego z komendy PSP w Międzyrzecu Podlaskim. Proboszcz parafii Swory ks. Jan Mroczek dokonał poświęcenia samochodu, zaś wójt Panasiuk przekazał prezesowi jednostki Robertowi Tymoszukowi klucze i dokumenty. W uroczystości uczestniczyli radni, władze gminy, zastępca komendanta miejskiego PSP oraz mieszkańcy wsi.

Z prezentu cieszą się młodzi druhowie OSP Cełujki. Mówią, że nowy pojazd przyczyni się do większej sprawności jednostki i mobilizująco wpłynie na młodzież chcącą wzmocnić szeregi OSP.

Więcej zdjęć w galerii.

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: