Finał festiwalu z Małgorzatą Walewską

Finał festiwalu z Małgorzatą Walewską
fot. Justyna Dragan

BIAŁA PODLASKA Zakończenie 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego było okazją do wspomnień o pochodzącym z Białej Podlaskiej krytyku muzycznym i propagatorze muzyki operowej. Gwiazdą wieczoru była maestra Małgorzata Walewska, która oczarowała publiczność swoim głosem i otwartością.

 W niedzielę 26 września organizatorzy zaprosili na premierę spektaklu muzycznego według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego pt „Wielka sława Bogusława. Bogusław Kaczyński – świat opery i operetki”. Widowisko w anegdotyczny sposób przedstawiło życie i artystyczną działalność najsłynniejszego popularyzatora muzyki operowej w Polsce, urodzonego w Białej Podlaskiej w 1942 roku, a zmarłego w 2016 r. w Warszawie i pochowanego w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Podczas tego wydarzenia dyrektor artystyczny Fundacji Orfeo Krzysztof Korwin-Piotrowski oraz dziennikarka TVP Kultura Katarzyna Sanocka opowiedzieli o latach młodzieńczych Kaczyńskiego, o jego początkach z muzyką i o żonie, z którą rozwiódł się po pięciu latach od ślubu. Ale przede wszystkim opowiedzieli o jego fascynacjach wieloma wspaniałymi operowymi gwiazdami światowej sławy, takimi jak Ada Sari, Jan Kiepura, Luciano Pavarotti, a także gwiazdą piosenki Juliette Gréco.

Jednak prawdziwą ucztą dla publiczności były występy zaproszonych gwiazd: Małgorzaty Walewskiej, Aleksandry Kubas-Kruk, Kamili Lendzion, Sławomira Naborczyka i Mykoly Kornutyaka z Lwowskiej Opery Narodowej. Zaprezentowali się także soliści baletu i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie, którą poprowadził maestro Przemysław Fiugajski. Na koniec specjalną nagrodę – Złotą Muszkę – wręczono Małgorzacie Walewskiej.

Więcej w wydaniu papierowym Podlasianina z 28 września oraz na www.eprasa.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: