Filia AWF w Białej Podlaskiej: Młodzi naukowcy o kulturze fizycznej i zdrowiu

Filia AWF w Białej Podlaskiej: Młodzi naukowcy o kulturze fizycznej i zdrowiu

2 czerwca w Wydziale Wychowania Fizycznego i Zdrowia bialskiej Filii Akademii Wychowania Fizycznego odbyła się Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych pt. „Zagadnienia kultury fizycznej i zdrowia w badaniach młodych naukowców”.

Podczas konferencji poruszono zagadnienia dotyczące między innymi wychowania fizycznego, rekreacji, turystyki, rehabilitacji, sportu osób niepełnosprawnych, kosmetologii, pielęgniarstwa, terapii zajęciowej, a także wpływu pandemii na kondycję fizyczną społeczeństwa.

Celem spotkania było stworzenie interdyscyplinarnego forum do prezentacji osiągnięć naukowych studentów oraz wymiany doświadczeń w wymienionych dziedzinach. W czasie konferencji można było wygłosić referat lub być współautorem szerszej publikacji.

Studenckie Koła Naukowe (SKN) stanowią w Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Filii w Białej Podlaskiej dobrowolną i zarazem podstawową formę aktywności naukowej młodzieży akademickiej, będącą pod opieką pracowników naukowo-dydaktycznych AWF. W kołach naukowych pogłębia się wiedzę poprzez dostęp do fachowej literatury, eksperymenty, wyjazdy studyjne czy też sam udział w spotkaniach koła.

SKN mają za zadanie nie tylko propagowanie nauki wśród studentów i rozbudzanie w nich zainteresowania pracą naukowo-badawczą, ale przede wszystkim umożliwianie studentom rozwoju naukowego poprzez realizację ich aspiracji i pomysłów. To również świetna okazja do rozpowszechniania osiągnięć naukowych studentów w kraju i za granicą, głównie dzięki publikowaniu prac naukowych oraz udziałowi w konferencjach – przede wszystkim studenckich.

W roku akademickim 2022/23 funkcjonuje 16 Studenckich Kół Naukowych, zrzeszających 119 studentów wszystkich kierunków kształcenia Filii AWF w Białej Podlaskiej.

Podczas jednego dnia – 2 czerwca w Białej Podlaskiej – odbyło się szereg debat w panelach tematycznych. Tematyka wygłaszanych referatów, zgłoszonych przez wydziały SKN, była tak wszechstronna i ciekawa, że trudno było dokonać wyboru, jeśli pokrywały się one w tym samym czasie. Panel wychowania fizycznego i rekreacji przedstawił m.in. referat pt. „Zumba jako zajęcie zwiększające dobrostan psychiczny. Wpływ jednorazowych zajęć zumby na nastrój”. Dla przykładu w panelu kosmetologii pojawiło się zagadnienie o znaczeniu filtrów UV w kosmetologii estetycznej. Z kolei panel doktorancki poruszył m.in. temat dotyczący wpływu pandemii na zawodowe tancerki i tancerzy.

Filia AWF w Białej Podlaskiej już nie raz – wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach Wspólny Świat – przybliżała zagadnienia spektrum autyzmu. W połowie maja odbyły się na terenie uczelni zajęcia prowadzone przez kadrę Wspólnego Świata, których celem było uzmysłowienie, czym jest autyzm i jak funkcjonują osoby z tym zaburzeniem.

Dlatego podczas Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych nie mogło zabraknąć stoiska Wspólnego Świata, tym bardziej iż panel fizjoterapeutyczny przedstawił referat pod tytułem „Komunikacja alternatywna w aktywności fizycznej osób z autyzmem”. Czym jest komunikacja alternatywna? To wspomagająca metoda komunikowania się, w której wykorzystywane są znaki niewerbalne: gesty (np. język migowy), znaki graficzne (obrazki, piktogramy, symbole), przedmioty (np. klocki słowne). Komunikacja alternatywna i wspomagająca to inaczej AAC (z angielskiego: Augmentative and Alternative Communication), czyli ogół metod, które są stosowane do wspierania komunikacji osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się. Metody te umożliwiają takim osobom wyrażanie swoich potrzeb, preferencji, myśli, opinii, a w konsekwencji pomagają w nawiązywaniu relacji z innymi osobami.

Warto podkreślić, że studenci pierwszego roku wydziału fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego Filii w Białej Podlaskiej, pod kierunkiem dr. Wilhelma Gromisza, zorganizowali aktywny Dzień Dziecka dla uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy Wspólny Świat oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Wspólny Świat. Zabawy sportowe, zorganizowane przez studentów w duchu rywalizacji fair play, pozwoliły zaangażować się każdemu z uczniów, bez względu na stopień niepełnosprawności czy poziom funkcjonowania.

Natomiast Wspólny Świat przedstawił wyroby ze swojej pracowni ceramicznej oraz udostępnił wystawę figurek zwierząt, autorstwa swojego podopiecznego Darka Własiuka, który w kwietniu zaprezentował swoje prace w Bialskim Centrum Kultury w Białej Podlaskiej.

Podczas konferencji Studenckich Kół Naukowych prawdziwą atrakcją był III Konkursu Makijażu Kreatywnego Bodypainting. Zorganizowano także wernisaż prac artystycznych studentów Filii AWF.

Do zobaczenia za rok podczas kolejnej edycji konferencji!

tekst i zdjęcia Małgorzata Tymoszuk

 

Na zdjęciach poniżej: Sportowy Dzień Dziecka we Wspólnym Świecie, zorganizowany przez studentów I roku wydziału fizjoterapii AWF Filia w Białej Podlaskiej, pod opieką dr. Wilhelma Gromisza, a także towarzysząca konferencji wystawa wyrobów z pracowni ceramicznej Wspólnego Świata.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy